Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:124, Did:0, useCase: 3


Apgādā “Neputns” klajā nāk “Kirkes grāmata / Kirke’s Book”

Redakcija
Redakcija

Apgādā “Neputns” klajā nāk “Kirkes grāmata / Kirke’s Book”
Foto: Lauris Filics

“Simts gadi. Trīs paaudzes mākslā, starp kariem un varām. Un katra pievieno savu “puzli”, lai veidotu “Kirkes grāmatu”,” tā par izdevuma tapšanu stāsta gleznotāja Frančeska Kirke. “Kirkes grāmata / Kirke’s Book” tapusi kā rūpīgs un ilgstošs mākslinieces Frančeskas Kirkes, mākslas zinātnieces Anitas Vanagas un grāmatas mākslinieces Annas Aizsilnieces kopdarbs.

Atklājot grāmatas tapšanu, teksta autore Anita Vanaga stāsta: ““Kirkes grāmata” ir par spēli, attiecībām starp vājiem un stipriem cilvēkiem, augsto un zemo kultūru, dažādiem vēsturiskiem tēliem, ieskaitot savas ģimenes māksliniekus trīs paaudzēs gadsimta garumā. Grāmata izgaismo Franciska Varslavāna, Večellas Varslavānes, Gunāra Kirkes un Frančeskas Kirkes mākslu.” Grāmatas teksta antropoloģiskais skatījums ir vērsts uz situācijām, kurās dzīve un māksla pārklājas, rodas sakritības, atkārtojumi, līdzības un apvērsumi triju paaudžu mākslinieku dzīvēs.

Līdzās Anitas Vanagas tekstam “Kirkes grāmata / Kirke’s Book” ietver konceptuālu fotogrāfiju izlasi, kura tapusi, izmantojot muzeju, ģimenes un citu arhīvu materiālus. Izdevuma albuma daļu jeb darbu izlasi veido vairāk nekā 100 Frančeskas Kirkes darbu reprodukcijas. Izlasē iekļautie darbi atrodas gan muzeju, gan privātkolekciju īpašumā. Tādējādi grāmata ir unikāla iespēja skatīt darbus, kas citādi vienuviet nav redzami. Grāmatu papildina bibliogrāfija un personu rādītājs. Teksts lasāms latviešu un angļu valodā.

Frančeska Kirke debitēja 1970. gados. Viņas darbi sabalsojās ar sabiedrības sistēmu un postmodernisma relatīvismu. “Toreiz ar svaigu skatienu tika pārlasīts Mišels Montēņs, kurš pievērsās sociālās un garīgās dzīves teatralizācijai. Ar aizkavēšanos izplatījās Mihaila Bahtina kultūras teorija par sabiedriskās dzīves karnevāla raksturu. Taču diez vai spēles spēcīgā straume Frančekas Kirkes mākslā būtu tik visaptveroša un noturīga bez viņas dzimtas mantojuma. Viņa spēlējas ar kultūru un dzīves telpu, kāda ir dota, piedzimstot un dzīvojot mākslas vidū,” raksta Anita Vanaga.

Māksliniece: Anna Aizsilniece
Apjoms: 336 lpp.
Grāmatu var iegādāties “Neputna galerijā” Tērbatas ielā 49/51, labākajās Latvijas grāmatnīcās, interneta veikalā www.neputns.lv.

Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rietumu Bankas labdarības fonds, SIA “Alfor”.