Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:16, Did:0, useCase: 3


Gatavojamies septembra dārza darbiem - viss svarīgais vienkopus

Redakcija
Redakcija

Lai arī šķiet, ka rudens vēl ir tālu, dārza darbi neapstājas. Ir vērtīgi laikus zināt tekošos āra darbus un tiekties uz krāšņu un ražas bagātu dārzu. Arī rudenī ir vairāki pēc sezonas darbi, kā arī priekšdarbi pavasarim, lai dārza un zāliena zeme būtu auglīgāka un skaistāka. Septembris ir mēnesis, kad visražīgāk zeme dod savu ražu - jānovāc kartupeļi, bietes, puķudobēs - gladiolas un citas rudens puķes. Ja Jums ir krāšņs un bagāts dārzs, tad šis raksts ir tieši laikā, lai varētu laikus sagatavoties visiem dārza darbiem septembrī.

Krūmi šajā laikā jau ir noziedējuši, tāpēc tiem var veidot formu, kas iekļaujas dārza ainavā. Jaunie krūmiņi, kas ir aptuveni līdz trim gadiem veci, ir jāapgriež uz trešdaļu vai pusi, izvērtējot katru krūmu individuāli. Izgriežot visu lieko, tie iegūst blīvāku zarojumu un pavasarī šī apgriešana Jūs apbalvos ar jauniem dzinumiem, kas augs divreiz kuplāki. Krūmiem ir tā specifika, ka nevar ļaut tiem izstīdzēt, ar laiku kļūstot vizuāli nepievilcīgiem.
Turpinot par krūmiem - septembrī var apcirpt tūjas, kas veido dzīvžogus, kā arī citu dekoratīvo koku un dzīvžogu krūmu apkopšanu.

Krūmu un dzīvžogu kopšanai ļoti lieti noder krūmgriezis, kas ir viens no vērtīgākajiem krūmu un jaunaudzīšu kopšanas instrumentiem. Krūmgrieži par labām cenām pieejami 220.lv interneta veikalā, kurā varat izvērtēt pēc visām funkcijām un iespējām sev piemērotāko un labāko.

Ja Jūsu dārzā ir rododendri, tad septembrī vēlams ir pastiprināti tos laistīt, lai tiem izveidotos ziedpumpuri un pavasarī būtu skaisti, neaizmirstami kupli ziedi.

Tuvojoties rudenim ir vērts pārskatīt arī sava dārza puķu dobes - ziemcietēm šajā laikā apgriež ziedus un novāc nokaltušās vai atmirušās lapas. Tieši tāpat apkopj puķes, kuru lapas izskatā vairs nav tik skaistas - tām jānogriež lapotne līdz zemei, atstājot nelielu daļu virszemē.

Septembrī ir jābūt gataviem arī stādīt sīpolpuķes, piemēram, narcises vai tulpes. Lai to izdarītu, iepriekš jāsagatavo augsne - vislabāk to darīt ar dārza frēzi, jo ar tās palīdzību Jūs tiksiet pie daudz labākas augsnes un ziedošākiem ziediem.
Izmantojot dārza frēzi (uzzināt vairāk), Jūs zemei dosiet aerāciju, vieglāk un labāk iemaisīsiet zemē minerālmēslus, kā arī daudz vieglāk izvagosiet nezāles no dobes vai mazdārziņa vagām. Arī pavasara plānotās dobes ir vēlams uzrakt un apstrādāt septembrī, lai jaunajā sezonā zeme būtu jau iestrādāta. Dārza frēzes iegāde viennozīmīgi ir labs ilgtermiņa ieguldījums.

Tuvojoties rudenim, ieteicams arī mulčēt augus, ja vien to neesat darījuši vasarā. Šādi tie daudz drošāk pārcietīs ziemu un salnas. Izpētiet, kas katram augam vislabāk patīk, un cik daudz to ir nepieciešams mulčēt.

Sākoties septembrim ir iespējamas arī pirmās salnas, tāpēc visus augus podos, ko vasaras sākumā bijāt iznesuši ārā sauļoties, jāienes iekštelpās.

Tā kā privātmājā zālienam ir liela nozīme, ņemiet vērā, ka arī septembrī tas ir jāturpina mēslot, tomēr mēslojums ir jānomaina uz tādu, kas nesatur slāpekli, bet satur kāliju. Mēslošana ir jāveic siltā un sausā laikā.
Turpiniet arī septembrī zālienu pļaut, tomēr pakāpeniski atbrīvojiet to no visa liekā, lai pavasarī, augot jaunajai zālei, zālienā nebūtu lieku objektu, kas tai traucētu augt.
Pļaušanas laikā ņemiet vērā, ka nevajadzētu pļaut ļoti zemu, jo šajā laikā zāle vairs tik intensīvi neaug.

Uzmanība ir jāpievērš arī augļu dārzam - bumbieres, aprikozes un ķiršus šajā laikā ir jāsāk vainagot. Septembrī var sākt stādīt arī jaunos ogulājus vai augļu kokus, protams, parūpējoties, lai līdz ar iestādīšanu tie nesastopas uzreiz ar kādu bargu salnu.

Šis laiks ir arī mirklis, kad var iestādīt sev vēlamos garšaugu zaļumus, kuri izaugot ir pārstādāmi podiņos. Svaigi zaļumi ziemā var būt lieliska piedeva ēdieniem.

Kad dārza raža ir novākta, apstrādājiet zemi, novācot visu lieko un pabarojot to ar minerālvielām. Veiciet arī dārza instrumentu apkopi, piemēram, uzasiniet kapli vai salieciet vienkopus visus dārza instrumentus, lai tie nekur ziemā nepazūd.