Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:369, Did:0, useCase: 3


Sarunas muzejā: Nikolajs Rērihs un Latvija

Redakcija
Redakcija

Sarunas muzejā: Nikolajs Rērihs un Latvija
Nikolajs Rērihs (Николай Рерих). Tibetiešu nometne. 1936. Audekls, tempera. LNMM kolekcija.
Foto: Gvido Kajons

Svētdien, 2016. gada 10. janvārī, plkst. 15.00 Mākslas muzejs “Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Vecrīgā) aicina uz trešo, noslēdzošo “Sarunu muzejā” (krievu valodā) izstādē “Nikolajs Rērihs un Latvija”. Kopā ar izstādes kuratori Kseniju Rudzīti apmeklētāji dosies pastaigā pa ekspozīciju, kuras laikā varēs vairāk uzzināt par Nikolaja Rēriha Rīgas darbu kolekciju, tās vēsturi, saturu un māksliniecisko vērtību.

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā jau vairāk nekā pusgadsimtu glabājas ievērojamā krievu mākslinieka, zinātnieka, domātāja un ceļotāja Nikolaja Rēriha (Николай Константинович Рерих, 1874–1947) glezniecības un grafikas darbu kolekcija, kas daudzējādā ziņā ir unikāla un augstu vērtējama gan mākslinieciskā, gan ētiskā aspektā. Tās liktenis ir cieši saistīts ar vēsturiskajām un kultūras norisēm valstī. Kolekcija atspoguļo arī paša autora attieksmi pret Latviju, viņa dzimtas, mākslas un garīgās saites ar mūsu zemi. Tā vienmēr izpelnījusies arī skatītāju dzīvo interesi, uzrunājot ikvienu ar mākslas tēlaino, poētisko valodu un filozofisko dziļumu.

Nikolaja Rēriha Rīgas darbu kolekcijas kodolu veido dāvinājums, ko pats mākslinieks 20. gadsimta 30. gados atsūtīja draugiem uz Rīgu. 39 gleznas atspoguļo Rēriha Indijas perioda daiļradi, iekļaujot tādus meistardarbus kā “Ceļš”, “Kuluta”, “Līdzcietība” u.c.

Viens no svarīgākajiem notikumiem, kas veicināja darbu nonākšanu Latvijā, bija Nikolaja Rēriha iepazīšanās ar Rīgas uzņēmēju, izdevēju un pedagogu Vladimiru Šibajevu (Владимир Анатольевич Шибаев, 1898–1975) 1920. gadā Londonā. Šibajevs pēc tam kļuva par mākslinieka privātsekretāru (1928–1939), bet 1924. gadā ierosināja Rīgas domubiedru pulciņu, no kura vēlāk izveidojās Latvijas Rēriha biedrība. Par šo nozīmīgo faktu un tā kultūrvēsturiskajām sekām, par Nikolaja Rēriha Rīgas darbu kolekcijas saturu un mākslinieciskajām īpašībām “Sarunas muzejā” dalībniekiem pastāstīs izstādes kuratore, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Ārzemju glezniecības kolekcijas glabātāja Ksenija Rudzīte.

Ksenija Rudzīte ir beigusi Iļjas Repina Ļeņingradas Glezniecības, tēlniecības un arhitektūras institūta Mākslas vēstures un teorijas nodaļu, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā strādā kopš 1974. gada. Mākslas zinātniece veidojusi muzeja ekspozīcijas, organizējusi un vadījusi dažādus izstāžu projektus, publicējusi rakstus, galvenokārt par krievu mākslu, Nikolaja Rēriha daiļradi un 19. gadsimta akadēmisko glezniecību. Piedalījusies konferencēs Latvijā, Krievijā, Somijā, Itālijā un citur.

Uz “Sarunām” Mākslas muzejā “Rīgas Birža” laipni aicināts ikviens!

Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 3,50; skolēniem, studentiem, senioriem – EUR 2,00. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli!
Izstāde atvērta tikai līdz 31. janvārim!