Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


DUMPINIECE UN HUMĀNISTS Galerijā Centrs

Redakcija
Redakcija

Atzīmējot Raiņa un Aspazijas 150. jubileju, Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas ietvaros tika izveidota abiem dzejniekiem veltīta izstāde “ASPAZIJA / RAINIS: dumpiniece / humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts”. No 2015. gada 20. līdz 24. aprīlim izstāde tika eksponēta UNESCO galvenajā mītnē Parīzē (Francija), no 21. maija līdz 11. jūnijam Ļvovā (Ukraina), no 26. maija līdz 7. jūnijam – V. un A. Vasņecovu Vjatkas mākslas muzejā Kirovā (Krievija), no 19. jūnija līdz 13. jūlijam Jankas Kupalas Valsts literatūras muzejā Minskā, no 14. augusta līdz 6. septembrim Vitebskas apgabala novadpētniecības muzejā (Baltkrievija).

No 2. līdz 14. septembrim izstāde “ASPAZIJA / RAINIS: dumpiniece / humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts” būs apskatāma Rīgā, Galerijas Centrs Gājēju (Rīdzenes) ielā.

Iepriekš piesakoties pa tālruni 27162891, interesentiem izstādē tiks nodrošinātas bezmaksas ekskursijas, ko vadīs MMA Raiņa un Aspazijas muzeja speciālisti.

Izstāde “ASPAZIJA / RAINIS: dumpiniece / humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts” vēsta par abiem dzejniekiem visas Eiropas attīstības kontekstā 19./20. gadsimta mijā, kad, sabrūkot impērijām, daudzas nācijas sāka lolot valstiskas autonomijas cerības un gaisā virmoja idejas par vienotu Eiropu.

Šajā laikā veidojās un attīstījās latviešu profesionālā literatūra, politiskā doma, izglītības sistēma. Aspazijas un Raiņa darbs kļuva par nozīmīgu latviešu nacionālās pašapziņas un kultūras pamatu. Viņu veikums ir atstājis dziļu iespaidu visu turpmāko paaudžu literātu darbībā, arī filozofijā, politiskajā kultūrā, pat ikdienas valodā – ar savu daiļradi un cittautu literatūras tulkojumiem Rainis latviešu valodā ieviesis un aktualizējis vairākus simtus vārdu, kas joprojām ir neatņemama latviešu literārās valodas sastāvdaļa.

Izstādi veidojusi Memoriālo muzeju apvienība, koncepcijas un teksta autors ir rakstnieks Pauls Bankovskis, mākslinieks – Kaspars Perskis.