Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA piedāvā: Muzikālā pēcpusdiena “Pérola barroca”

Redakcija
Redakcija

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA piedāvā: Muzikālā pēcpusdiena “Pérola barroca”
Nikolo Renjēri (Niccolò Renieri, 1591–1667). Muzicējošā sabiedrība. Itālija. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Publicitātes foto

Sestdien, 2016. gada 28. maijā, plkst. 16:00 Rīgas Senās mūzikas centrs sadarbībā ar Mākslas muzeju RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) aicina uz 13. Muzikālo pēcpusdienu programmā “Pérola barroca”. Pasākuma īpašā viešņa būs viena no talantīgākajām jaunās paaudzes klavesīnistēm Gertruda Jerjomenko, kura klausītājiem atskaņos franču, itāļu un spāņu baroka komponistu darbus.

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA (MMRB) Muzikālo pēcpusdienu programma “Pérola barroca” sniedz brīnišķīgu iespēju iepazīties ar 16.–18. gadsimta tradīcijām vizuālajā mākslā un mūzikā. 28. maijā muzejā uzstāsies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistrante, klavesīniste Gertruda Jerjomenko. Māksliniece jau ne pirmo reizi piedalās “Pérola barroca” koncertos un šoreiz mūzikas gardēžiem sagatavojusi īpašu programmu, kurā iekļauti ievērojamu Francijas, Itālijas un Spānijas komponistu – Žana Batista Antuāna Forkerē, Žana Filipa Ramo, Domeniko Skarlati un Antonio Solēra – skaņdarbi.

Žans Batists Antuāns Forkerē (Jean-Baptiste Antoine Forqueray, 1699–1782) bija franču vijolnieks un komponists, pie kura mācījies arī topošais Prūsijas karalis Frīdrihs Vilhelms un Francijas karaļa Luija IV meita princese Henriete Anna.

Žans Filips Ramo (Jean-Phillipe Rameau, 1683–1764) uzskatāms par vienu no nozīmīgākajiem baroka laika franču komponistiem un mūzikas teorētiķiem, kurš līdzās Fransuā Kuperēnam (Francois Couperin, 1668–1733) būtiski sekmējis klavesīna spēles tehnikas un melodijas valodas attīstību.

Domeniko Skarlati (Domeniko Scarlatti, 1685–1757) ir itāļu komponists, kurš lielu daļu dzīves veltījis Portugāles un Spānijas karalisko ģimeņu dienestā un mūsdienās zināms kā ražīgs sonāšu autors taustiņinstrumentiem.

Antonio Solērs (Antonio Francisco Javier José Soler Ramos, 1729–1783), pazīstams arī kā Tēvs Antonio Solērs, ir spāņu komponists un garīdznieks, kura darbi tapuši baroka un agrīnā klasicisma laikmetā. Arī Antonio Solēra slavenāko muzikālo sacerējumu vidū minamas valdzinošas sonātes taustiņinstrumentiem.

Uz koncertu Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA aicināts ikviens interesents!
Biļešu cena: pieaugušajiem – 6,00 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 3,00 EUR.
Koncertā vietu skaits ir ierobežots (zāles ietilpība – 80 sēdvietas).
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
Uzziņas pie Ievas Andžānes, zvanot pa tālruni (+371) 67 357536 vai rakstot uz e-pastu Ieva.Andzane@lnmm.lv.

PAR MĀKSLINIECI
Gertruda Jerjomenko karjeru sākusi kā pianiste, absolvējot Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA), paralēli apgūstot arī klavesīna spēli pie Ainas Kalnciemas. Šobrīd turpina maģistra studijas klavesīna spēlē JVLMA Senās mūzikas katedrā pie docētājas Ievas Salietes. “Erasmus” apmaiņas studiju ietvaros papildinājusi zināšanas Schola Cantorum Basiliensis Bāzelē pie profesora Jorga-Andreasa Bētihera (Jörg-Andreas Bötticher). 2013. gadā debitējusi kā soliste kopā ar baroka orķestri “Collegium Musicum Riga”, atskaņojot Johana Sebastiana Baha dēla Karla Fīlipa Emanuela Baha (Carl Philipp Emanuel Bach, 1714–1788) koncertu. Sniegusi vairākus solo koncertus Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivālā (2013–2015).

PÉROLA BARROCA
Katra mēneša noslēgumā Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA un Rīgas Senās mūzikas centrs mākslas un mūzikas mīļotājus aicina uz Muzikālajām pēcpusdienām “Pérola barroca” (portugāļu valodā – barokālā pērle), kurās harmoniski apvienojas izziņa un atpūta. Apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja iejusties baroka laikmeta gaisotnē, kas gadsimtiem ilgi ir valdzinājis cilvēkus ar kontrastu pilnām kompozīcijām, dramatismu un neierastiem mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem.

Pirms koncerta klausītāji var aplūkot muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā esošos darbus, iepazīstot baroka mākslas pasauli. Pēcpusdienas turpinājumā seko Rīgas Senās mūzikas centra baroka mūziķu neverbālais komentārs šim sarežģītajam un aizraujošajam periodam. 16.–18. gadsimta muzikālajām kompozīcijām ir sevišķi raksturīga iedziļināšanās detaļās, kas valdzina ar patiesu daiļumu un izpildījuma pilnību.

“Pérola barroca” pēcpusdienas aicināti apmeklēt visi interesenti. Pasākumu formāts ļauj katram pašam izvēlēties savu iesaistīšanās formu – kļūt par koncerta klausītāju vai ekspozīcijas skatītāju, kurš mūzikas skaņu pavadībā bauda klasiķu mākslu.

2016. gada pavasara sezonā koncerti norisinās ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.