Anitas Paegles izstāde „Brīnumainais pasaku dārzs” Latvijas Mākslas akadēmijā
No 2015. gada 25. marta līdz 18. aprīlim Latvijas Mākslas akadēmijas aulā aplūkojama mākslinieces Anitas Paegles izstāde „Brīnumainais sapņu dārzs”, kas sniedz ieskatu izcilās grāmatu ilustratores veikumā. Izstāde caur grāmatu, žurnālu, pastkaršu, pastmarku ilustrācijām un monētu mākslas darbiem aicina skatītāju iepazīt mākslinieces radīto unikālo pasauli. Visi laipni gaidīti izstādes atklāšanā 25. martā plkst. 18.00.
Anitas Paegles ilustrācijas bērnu grāmatām ir miniatūri mākslas darbi. Tajos dzimst īpaša tēlu pasaule – paralēli tekstam, līdzās tekstam un tālāk par tekstu. Tā ir pasaule, kurā viss ir līdzās, gan ritms, gan skaņa, gan tonis - kā orķestrī. Skaņdarba notis ir septiņas, variācijas bezgalīgas, un melodija arvien ir cita. To nosaka diriģents. Šajā tēlu pasaules orķestrī diriģents ir Anita Paegle. Viņa nosaka gan saturu, gan formu. Arī laiku, kas skatītājam un lasītājam nepieciešams ilustrāciju iepazīšanai.
Anita Paegle ir ievērojama Latvijas bērnu grāmatu ilustratore. Trīsdesmit trīs gados – trīsdesmit divas grāmatas, piecpadsmit personālizstādes un sešpadsmit grupu izstādes. Bet, līdzās ilustrācijām, vēl jāpiemin neskaitāms daudzums citu darbu – tās ir ilustrācijas bērnu žurnāliem, kartiņas, markas un pēdējos gados arī ļoti veiksmīgs darbs pie Latvijas Bankas īpašajām monētām. Par visu to plašu pārskatu sniedz izstāde „Brīnumainais pasaku dārzs”, kurā redzam ne tikai Anitas Paegles darbus, bet arī to iedvesmas avotus - iemīļotas rotaļlietas un dažādus priekšmetus īstā brīnumdārza atmosfērā.Akvareļkrāsu dzidrumā un papīra mirdzumā caur to, veidojas īpašs attēls, kuru poligrāfiski ir ļoti grūti nodrukāt. Tāpēc Anitas Paegles bērnu grāmatu mākslas darbu oriģinālu izstāde būs vienreizēja iespēja novērtēt to, kas ikdienā grāmatu lasītājiem nav pieejams. Īpašs gandarījums arī par to, ka izstādē iespējams apskatīt daudzu senāk izdotu grāmatu oriģinālus, priecāties par to krāsu kolorīta košumu un poligrāfijas meistarību jau gatavā izdevumā. Izstāde piedāvā vienreizēju iespēju izsekot trīsdesmit radošas darbības gadiem, izmaiņām rokrakstā un tēlu valodā.
Anitas Paegles mākslas valoda ir unikāla, un vienīgo salīdzinājumu var veidot, pētot senas miniatūras, kurās līdzīgi ir fiksēts mirklis – darbība vēl pirms mirkļa ir bijusi un pēc mirkļa atkal turpināsies. Bet šobrīd - kustība ir jūtama tikai kā vēja pūsma, tā nav redzama. Līdzīgi kā viduslaikos, kur seno kodeksu ilustrācijas apgaismoja gan tekstu, gan lasītāja prātu, radot jaunu garīgu realitāti, arī mākslinieces varoņi dzīvo savu dzīvi. Smalkajā, filigrānajā rokrakstā teiktais ir patiess un ģeniāli vienkāršs. Ilustrāciju varoņi ir unikāli paši par sevi ir tik dažādi – nu gluži kā dzīvē, kā pasaulē, kas pilna ar dīvainām lielākām un mazākām radībām, kur dzīvības elpa ir ne tikai cilvēkiem un citai dzīvajai radībai, bet arī priekšmetiem. Viņi visi ir gatavi sarunai, gatavi pozēt, gatavi atklāt savas dvēseles visdziļākos stūrīšus. Gatavi apstāties, lai māksliniece tos paspētu iemūžināt un lasītājs iemīlēt.
Anitas Paegles sasniegumi bērnu grāmatu mākslā ir augstu novērtēti un starptautiski apbalvoti – 2012. gadā viņa ir nominēta prestižajai pasaules mēroga Hansa Kristiana Andersena balvai, bet 2013. un 2014. gadā Astrīdas Lindgrēnas memoriālajai balvai. No 1992. gada A. Paegles darbība arvien augstu novērtēta dažādos konkursos – viņa saņēmusi vairākas balvas Latvijas skaistāko grāmatu un Zelta Ābeles konkursos, viņai piešķirta Pastariņa balva, Imanta Zeberiņa balva, Pavasara balva, divas reizes Jāņa Baltvilka balva, Tallinas ilustrāciju triennāles diploms un vairākas citas atzinības. 2014. gadā māksliniece saņēmusi „Latvijas Mākslas akadēmijas balvu” kā īpašu izcilības apliecinājumu. Tas ir notikums, kas kopumā uztverams kā jauns solis grāmatu mākslas attiecībās ar stājmākslu un ieceļ arī bērnu grāmatu ilustrāciju t.s. brīvās mākslas statusā.
Izstādes noslēgumā, 18. aprīlī, notiks tikšanās ar mākslinieci un radošā darbnīca bērniem. Plašāka informācija tiks izziņota plašsaziņas līdzekļos un publicēta Mākslas akadēmijas mājas lapā www.lma.lv.
Izstādes darba laiki:
Otrdien, trešdien, piektdien, sestdien: 11.00 – 18.00
Ceturtdien: 11.00 – 19.00
Pārtraukums: 14.30 – 15.00
Pirmdien, svētdien: slēgts
Ieeja bez maksas.
Norises vieta:
Latvijas Mākslas akadēmijas aula
Kalpaka bulvāris 13, Rīga