Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


Rainis un Aspazija Minskā

Redakcija
Redakcija

Šogad, kad Latvijā plaši atzīmējam Raiņa un Aspazijas 150. jubileju, abi dzejnieki tiek sumināti arī ārpus viņu dzimtenes robežām: 20.–24. aprīlī UNESCO galvenajā mītnē Parīzē tika eksponēta izstāde “Aspazija / Rainis: dumpiniece / humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts”, 25.–27. maijā norisinājās Raiņa un Aspazijas dienas Kirovas apgabalā Krievijā, kuru ietvaros viens no notikumiem bija izstādes atvēršana V. un A. Vasņecovu Vjatkas Mākslas muzejā.

Tuvākajās dienās Raini un Aspaziju godinās arī Baltkrievijā: 19. jūnijā izstāde “Aspazija / Rainis: dumpiniece / humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts” (“Аспазія / Райніс: бунтаўніца / гуманіст. Гісторыя двух латышскіх паэтаў”) tiks atklāta Jankas Kupalas Valsts literatūras muzejā Minskā. Izstāde ir iekļauta Latvijas prezidentūras ES Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmā.
Izstādes atklāšanā no Latvijas puses piedalīsies MMA direktore Rita Meinerte un zinātniskā sekretāre Sanita Kossoviča. Izstāde Baltkrievijā būs skatāma līdz 18. jūlijam.

Izstāde “Aspazija / Rainis: dumpiniece / humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts” vēsta par abiem dzejniekiem visas Eiropas attīstības kontekstā 19./20. gadsimta mijā, kad sabrūkot impērijām, daudzas nācijas sāka lolot valstiskas autonomijas cerības, gaisā virmoja idejas par vienotu Eiropu, dzima sociāldemokrātiskā kustība, arvien plašāku atsaucību guva sociālās vienlīdzības un sieviešu emancipācijas idejas.

Šajā laikā veidojās un attīstījās latviešu profesionālā literatūra, politiskā doma, izglītības sistēma. Aspazijas un Raiņa darbs kļuva par nozīmīgu latviešu nacionālās pašapziņas un kultūras pamatu. Viņu veikums ir atstājis dziļu iespaidu visu turpmāko paaudžu literātu darbībā, arī filozofijā, politiskajā kultūrā, pat ikdienas valodā – ar savu daiļradi un cittautu literatūras tulkojumiem Rainis latviešu valodā ieviesis un aktualizējis vairākus simtus vārdu, kas joprojām ir neatņemama latviešu literārās valodas sastāvdaļa.

Izstādes “Aspazija / Rainis: dumpiniece / humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts” koncepcijas un teksta autors ir rakstnieks Pauls Bankovskis, mākslinieks – Kaspars Perskis.

Izstādes eksponēšana Minskā nav nejauša. Raini ar Baltkrieviju saista senas saites. 1926. gadā dzejnieks devās uz Minsku, lai piedalītos akadēmiskā konferencē, kas veltīta baltkrievu ābeces un pareizrakstības reformai. Viņš tikās ar Janku Kupalu un jaunajiem baltkrievu literātiem, viesojās Jankas Kupalas jaunajā mājā, kur viesus laipni uzņēma saimniece – dzejnieka sieva Vladislava Luceviča.

Latvijas un Baltkrievijas Jankas Kupalas Valsts Literatūras muzeja sadarbība aizsākusies 2012. gadā, kad MMA direktore Rita Meinerte 2012. gada jūlijā bija uzaicināta un piedalījās baltkrievu dzejnieka Jankas Kupalas 130. jubilejas pasākumos. 2013. gada septembrī Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Majoros tika atvērta Jankas Kupalas Valsts Literatūras muzeja veidotā izstāde “Sirdī savā ieskaties…”, kas bija veltīta divām nozīmīgām personībām Baltkrievijas un Latvijas kultūras telpā – Jankam Kupalam un Rainim, savukārt tā paša gada novembrī Minskā tika atklāta MMA Raiņa un Aspazijas muzeja veidotā izstāde „Es sīku meldiņu jums atnesu: Rainis un baltkrievu kultūra”.

Izstādes “Aspazija / Rainis: dumpiniece / humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts” eksponēšanu Minskā atbalsta Latvijas Republikas vēstniecība Baltkrievijā.