Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


Muzeju naktī - Rainis un Aspazija fotogrāfijās, vēsturiskās liecībās, dzejā un pie brīvā mikrofona

Redakcija
Redakcija

Muzeju naktī - Rainis un Aspazija fotogrāfijās, vēsturiskās liecībās, dzejā un pie brīvā mikrofona
Izglītības ministrs Rainis un Pieminekļu valdes darbinieks Artūrs Štāls ceļā uz arheoloģisko izrakumu vietu Cēsu apriņķa Raunas Tanīsa kalnā. 1927. gada 27. jūlijs. Fotogrāfs Matīss...

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs un tā nodaļas Muzeju nakts `2015 apmeklētājiem piedāvās īpašas programmas, kas radītas Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejas zīmē.

16. maijā no plkst. 19.00 līdz plkst. 01.00 būs atvērtas muzeja izstāžu zāles Brīvības bulvārī 32, Rīgā un arī muzeja nodaļas – „Dauderi”, Āraišu arheoloģiskais muzejparks un Tautas frontes muzejs. Ieeja – bezmaksas.

LNVM pamatekspozīcijas un izstāžu zālēs Brīvības bulvārī 32, Rīgā, programmas „Kas nezin pagātnes, nezin tagadnes” ietvaros būs apskatāma gan jaunatklātā izstāde „Rīgas pilij – 500”, gan vairākas virtuālās izstādes, ko muzeja speciālisti sagatavojuši speciāli Muzeju naktij un kas tiks izrādītas uz lielajiem ekrāniem. Vienā apkopotas LNVM krājumā esošās fotogrāfijas un pastkartes par Raini un Aspaziju, otrā – mūsdienu fotogrāfijās atainota Kastaņola, kura bija abu dzejnieku trimdas vieta Šveicē teju piecpadsmit gadu garumā. Fotogrāfijas papildina fragmenti no Raiņa atmiņu grāmatas “Kastaņola” (1928).

Pēc atgriešanās Latvijā 1920. gadā Rainis tika ievēlēts Satversmes sapulcē un bija arī pirmo trīs Saeimu deputāts, izglītības ministrs. Liecības par Raini – politiķi muzejs apmeklētājus mudinās meklēt un atrast ekspozīcijā „Latvijas Republika. 1918-1940 ”.

Bērniem Muzeju naktī būs iespēja piedalīties radošajā darbnīcā un ilustrēt kādu Raiņa vai Aspazijas dzejoli. Savukārt pie brīvā mikrofona 2. stāvā ikviens interesents varēs lasīt Raiņa un Aspazijas dzeju.

LNVM nodaļā „DAUDERI” Sarkandaugavas ielā 30, Rīgā, apmeklētāji varēs apskatīt muzeja pamatekspozīciju, virtuālo izstādi „Rainis un Aspazija LNVM krājuma fotogrāfijās un pastkartēs” un Raiņa bērniem rakstīto grāmatu ekspresizstādi. Turpat būs aplūkojama arī Lauras Appenas fotoizstāde „Sarkandaugava” un Tautas daiļamata meistares darbu izstāde „Lilija Šica – olimpiskā vecmāmiņa”. Muzeja pamatekspozīciju plkst. 20.00, 21.00 un 22.00 varēs apskatīt gida pavadībā.

„Dauderos” notiks arī īpaši Muzeju nakts pasākumi: BJC „Laimīte” vieglatlētikas stafetes „Trenējies kāpienam Stikla kalnā”, apslēptās mantas meklēšana „Gals un sākums”, akadēmijas „DeCubaSon” salsas priekšnesums „Sarkanās puķes” un meistarklase, īru deju grupas „Moonlight Dancers” priekšnesums „Izplesti spārni” un meistarklase, grupas „B Optimist” muzikālais priekšnesums, uguns šovs „Uguns un nakts” (norišu laikus lūdzam skatīt programmā). Bērni varēs iesaistīties gan minētajās aktivitātēs, gan pārģērbties bruņinieku tērpos. Mazākie varēs darboties radošajās darbnīcās „Lellīte Lolīte” un „Kuršu virsaitis Indulis”.

LNVM nodaļā TAUTAS FRONTES MUZEJS Vecpilsētas ielā 13/15, Rīgā, visu dienu un vakaru apmeklētājiem piedāvās iespēju atrast liecības par Raiņa politisko darbību muzeja ekspozīcijā, kā arī noskatīties divas filmas par Atmodas laiku Latvijā 20. gs. 80. gadu beigās: „Uzturiet debesis spēkā” un „Atmodas antoloģija”.
LNVM nodaļā ĀRAIŠU ARHEOLOĢISKAIS MUZEJPARKS Muzeju nakts tiks sagaidīta ar „Open Mind” projekta stenda un viduslaiku pils maketa atklāšanu. Apmeklētāji varēs piedalīties dažādās radošās aktivitātēs „Spēlēju, dancoju visu cauru nakti” un noskatīties drāmas studijas „Aina” teātra uzvedumu „Jautri gabaliņi iz dzīves ironijas mērcē”. Vakara noslēgumā dziesmas ar Aspazijas un Raiņa vārdiem pie ugunskura izdziedās
Cēsu pils koris, tiks iedegts „Uguns un nakts” ceļš.

LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS, pamatekspozīcija un izstāžu zāles Brīvības bulvārī 32 Rīgā
16. maijā no plkst. 19.00 līdz plkst. 01.00

PROGRAMMA

Īpašā programma „Kas nezin pagātnes, nezin tagadnes” /Rainis/
 Jaunatklātās izstādes „Rīgas pilij – 500” apskate (2. stāvā)
Rīga, Rīga, stiprā pils – /Kas to Rīgu darināja? /
Latvji cēla, latvji vēla, / Tiem to pili paturēt. /Rainis/
 Virtuālā mūsdienu fotogrāfiju izstāde „Kastaņola – Raiņa un Aspazijas trimdas mītne” (Molbertu zālē 2. stāvā)
 Rainis politikā. Atrodi liecības par politiķi Raini LNVM ekspozīcijā „Latvijas Republika. 1918-1940” (4. stāvā)
 Virtuālā izstāde „Rainis un Aspazija LNVM krājuma fotogrāfijās un pastkartēs” (Konferenču zālē 4. stāvā)
 Raiņa un Aspazijas dzejas lasījumi – brīvais mikrofons (2. stāvā)
 Radošā darbnīca bērniem „Ilustrē Raiņa / Aspazijas dzejoli” (Bruņinieku zālē 2. stāvā)

LNVM nodaļa TAUTAS FRONTES MUZEJS, Vecpilsētas iela 13/15, Rīga
16. maijā no plkst. 19.00 līdz plkst. 01.00

PROGRAMMA

10.00-01.00 „Meklē Raini!” Tautas frontes muzeja ekspozīcijā
19.00 un 23.00 Viktora Avotiņa, Jāņa Gavara, Normunda Beļska un Edvīna Inkēna veidotās filmas ar Latvijas Atmodas liecībām „Uzturiet debesis spēka” demonstrācija
21.00 Askolda Saulīša dokumentālās filmas „Atmodas antoloģija” demonstrācija

LNVM nodaļa ĀRAIŠU ARHEOLOĢISKAIS MUZEJPARKS
16. maijā no plkst. 19.00 līdz plkst. 01.00

PROGRAMMA

19.00 Braila raksta stenda un viduslaiku pils maketa atklāšana.
19.30 Drāmas studijas „Aina” teātra uzvedums „Jautri gabaliņi iz dzīves ironijas mērcē”.
No 19.30 Dažādas radošās aktivitātēs „Spēlēju, dancoju visu cauru nakti”.
21.00 dziesmas ar Aspazijas un Raiņa vārdiem izdziedās Cēsu pils koris.
22.00 „Uguns un nakts” ceļa iedegšana.