Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


Irinas un Andreja fon Šlipes tērpu kolekcija muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”

Redakcija
Redakcija

Muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” no 13. augusta līdz 30. oktobrim būs skatāma neparasta izstāde − “Tērps kā mākslas darbs no jūgendstila līdz mūsdienām”. Tajā apskatāmie dāmu tērpi uzskatāmi par masu modes antitēzi. Katrs no tiem ir gan mākslas darbs, gan arī apģērbs. To autori Irina fon Šlipe, modes nama “Irina v. Schlippe Moden” dibinātāja, un viņas dēls, slavenais dizaineris un vairāku Eiropas teātru tērpu mākslinieks Andrejs fon Šlipe. Kolekcija radīta iedvesmojoties no jūgendstila dabas formām, ziediem un augiem, kā arī austrumu elementiem, liektām līnijām un arhitektoniskām struktūrām.

“Šodienas steidzīgajā dzīves stilā trūkst elegances un izsmalcinātības,” saka tērpu autors Andrejs. “Mani iedvesmoja jūgendstils, jo tas ir ļoti holistisks mākslas stils, kas aptver arhitektūru, grafisko un dekoratīvo dizainu, tajā skaitā juvelierizstrādājumus, mēbeles un tekstilijas. Māksla ir kļuvusi par dzīves stilu – par reālu dzīves stilu. Kolekcija ir mēģinājums atdzīvināt šo sajūtu, apvienojot mākslu ar modi.”

Darbošanās modes pasaulē radīja sajūtu, it kā gleznas pamestu divdimensionālo stāvokli un savā ziņā atdzīvotos. Tas, ka katrs apģērba gabals tika apgleznots ar rokām, padarīja to ļoti personisku. Katrs apģērba modelis bija atsevišķs stāsts.” Šī radošā pieredze noteica Andreja izvēli studēt skatuves un kostīmu dizainu Minhenes Mākslas akadēmijā. “Kopš darba teātrī apģērbs mani vienmēr ir īpaši uzrunājis. Kostīms teātrī ir vairāk nekā atsevišķs vēstījums – tā ir būtiska uz skatuves veidotā stāsta daļa,” papildina Andrejs.

1982. gadā Irinai fon Šlipei radās ideja savā pirmajā apģērbu kolekcijā izmantot apgleznotu zīdu. “Tas ir ļoti gluds, dabiski elegants un izceļošs materiāls un atgādina manu personīgo stilu. Apģērba modeļi tika veidoti neatkarīgai, spēcīgai un izsmalcinātai sievietei, kas, ienākot telpā, nebaidās izcelties,” smaidot saka Irina. Tērpu piegriezumi ir vienkārši, bet to noslēpums ir dizaina stāstā.

“Mēs esam ļoti laimīgi, ka šodien varam atklāt savu “valkājamās mākslas” izstādi muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” - ēkā, kur dzimis mans tēvs. Šķiet, ka mūsu darinātie apģērba modeļi ir atgriezušies savā dabiskajā vidē. Ceram, ka apmeklētāji jutīs šo saikni un priecāsies par izstādi,” saka Irina.

“Ir sajūta, ka noslēdzam loku gan tematiski, gan arī personīgi – tā ir atgriešanās mājās daudzās nozīmēs,” atzīst mākslinieki.

Rīgas svētku laikā 2016. gada 13. un 14. augustā izstāde atvērta apmeklētajiem no plkst.10.00 līdz 17.00. Ieejas biļete ar īpašu svētku atlaidi.