MODERNISMA LABORATORIJA: Septiņu lekciju cikls “Art Deco. Laikmets. Māksla. Dzīvesveids”
Sestdien, 2016. gada 7. maijā, plkst. 15:00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) aicina uz trešo mākslas vēstures pēcpusdienu “Modernisma laboratorija”, kurā ar stāstījumu par Art Deco laikmetu un Parīzes dzīvi 1925. gadā viesosies A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas kurators, mākslas zinātņu doktors Aleksejs Petuhovs (Maskava).
Turpinot lekciju ciklu “Art Deco. Laikmets. Māksla. Dzīvesveids”, 7. maijā Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs piedāvā nākamo tikšanos ar erudīto mākslas zinātnieku, izcilo pētnieku un stāstnieku, A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja Maskavā 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas glabātāju Dr. art. Alekseju Petuhovu (Алексей Петухов).
Trešā lekcija ar nosaukumu “Parīze 1925” būs veltīta kulminācijas brīdim Art Deco stila vēsturē – Starptautiskajai modernās dekoratīvās un rūpnieciskās mākslas izstādei (“L’Exposition internationale des arts décoratifs et industriels modernes”), kas notika Parīzē 1925. gada vasarā. Tieši tad tolaik vēl lokāla, nacionālā parādība – “jaunais franču stils” – ieguva visaptverošu atpazīstamību, uz vairākiem gadiem nonākot sabiedrības uzmanības centrā.
Izstāde ilga no aprīļa līdz oktobrim, un to apmeklēja vairāk nekā 16 miljoni cilvēku no visas pasaules. Ekspozīcijas mērķis bija pēckara periodā parādīt franču kultūras pārākumu gaumes un luksusa preču jomā. Izstādes noteikumi uzsvēra nepieciešamību pēc “modernas” iedvesmas. Tajā bija daudz inovatīva dizaina paraugu, taču dizaineri un ražotāji nevēlējās pamest tradīcijas pavisam. Rezultātā tapušos eksponātus varētu dēvēt par “modernizētu tradicionālismu”, jo tie palīdzēja nostiprināt Art Deco tēmas un formālo repertuāru. Šis mākslas virziens savu popularitāti ieguva gandrīz katrā mākslas veidā – glezniecībā, grafikā, arhitektūrā, modē, lietišķajā mākslā un daudz kur citur, kļūstot par galveno stila noteicēju cilvēku dzīvē. Māksla pie lietotājiem nonāca ne tikai ar mākslas darbu pirkšanu, bet arī ar trauku, apģērbu, auto un citu ikdienā izmantojamu priekšmetu iegādi.
Lekcijas gaitā tiks apskatīti svarīgākie izstādes ansambļi un konkrētie eksponāti, analizēta šo objektu loma un ietekme uz turpmāko Art Deco attīstību kopumā. Spilgtāko piemēru vidū detalizēti būs aplūkots greznais Kolekcionāra paviljons un formās vienkāršākais Tūrisma paviljons.
“Modernisma laboratorija” ikvienam kļūs par neparastu ceļojumu kultūras vēsturē, aizraujošu jaunā iepazīšanas procesu, kurā piedalīties aicinām arī Jūs!
Lekcija notiks krievu valodā (pēc nepieciešamības var tikt nodrošināts arī sinhronais tulkojums).
Lekcijas cena: pieaugušajiem – 3,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR. Pasākuma ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un aktuālo izstādi.
Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.
Mākslas zinātņu doktors Aleksejs Petuhovs (Алексей Петухов) 1999. gadā absolvējis M. V. Lomonosova Maskavas Valsts universitāti, 2003. gadā aizstāvējis disertāciju “Art Deco un Francijas mākslas dzīve”. Šī tēma un viss ar to saistītais ir Petuhova specializācijas lauks. Pētnieka zinātnisko interešu lokā atrodas arī 1890.–1940. gadu ASV, Krievijas, Austrum- un Centrāleiropas māksla un kultūra. Jau 15 gadus Aleksejs Petuhovs strādā par vecāko zinātnisko darbinieku A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzejā Maskavā un ir jaunās franču mākslas kolekcijas (bijušās Sergeja Ščukina un Ivana Morozova kolekcijas) kurators. Zinātnieks nopietni interesējas par Latvijas starpkaru laika mākslu, kultūru un vēsturi. Regulāri apmeklē Rīgu kopā ar savu ģimeni.
MODERNISMA LABORATORIJA
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja piedāvātais pasākumu cikls “Modernisma laboratorija” aicina uz viedokļu apmaiņu un sarunām par Latvijas un Eiropas modernismu. Programma veidota kā diezgan neformāla pēcpusdiena ar priekšlasījumiem un tiem sekojošām diskusijām, kas pulcētu dažādu kultūras jomu profesionāļus, studentus un citus interesentus. Ar vakara referātiem “Modernisma laboratorijā” viesosies pētnieki, tai skaitā arī jaunie un topošie speciālisti, kuri strādā pie tēmām, kas saistītas ar 20. gadsimta 20.–30. gadu vizuālo un lietišķo mākslu, teātri, operu, mūziku, kino, mākslas teoriju utt.
“Modernisma laboratorijas” jauno sezonu vada īpašais viesis – A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja Maskavā 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas glabātājs Dr. art. Aleksejs Petuhovs. Pētnieks sagatavojis septiņu lekciju ciklu “Art Deco. Laikmets. Māksla. Dzīvesveids”, daudzpusīgi aplūkojot vienu no interesantākajām 20. gadsimta pirmās puses kultūras un mākslas parādībām – stilu Art Deco, kā arī pievēršoties citiem starpkaru perioda kultūras fenomeniem Eiropā.
1920.–1930. gados Art Deco kā stilistiskā kopība ieņēma centrālo vietu sociālo un mākslas koordināšu sistēmā, kļūstot par visnotaļ atšķirīgu lietišķās un tēlotājmākslas virzienu krustojuma punktu un reizē – par ieganstu to apvienojumam. Art Deco unikālās īpašības – universālā stilistiskā un sociālā mobilitāte, atvērtība un elastība daudzveidīgu avotu interpretācijā, visaptveroša tieksme pēc sintēzes – noteica tā misiju: būt par “brīvās saskarsmes valodas” nesēju visas pasaules cilvēkiem pirmskara laikā.
Šis kurss ir pirmais mēģinājums izvērsti analizēt Art Deco stilu vienota lekciju cikla ietvaros. Nodarbībās secīgi tiks aplūkota Art Deco attīstība un īpašības, iepazīts tā “veiksmes stāsts” no inspirācijas avotiem līdz “renesansei” 20. gadsimta otrajā pusē, sniegts pilnvērtīgs priekšstats par arhitektūras pieminekļiem, glezniecības, tēlniecības un grafikas mākslas darbiem, mēbeļu, stikla un metāla priekšmetiem, modi, interjeru un izstāžu ansambļiem, kas ilustrē Art Deco stilistiskās kopības ideju.
Lekcijas norisinās krievu valodā. Pēc nepieciešamības var tikt nodrošināts arī sinhronais tulkojums.