Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


Latvijas Zinātņu akadēmijā būs iespēja apskatīt Baltijā vienīgo Nobela prēmijas medaļu

Redakcija
Redakcija

Šā gada 8. decembrī Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) norisināsies sarīkojums par godu 2014. gada Nobela prēmijai medicīnā. Tā saistīta ar šūnu atklāšanu, kas veido pozicionēšanās sistēmu smadzenēs un nodrošina iespēju cilvēkiem orientēties telpā. Zinātniskais atklājums paver iespējas radīt jaunas ārstēšanas metodes smagām un līdz šim neārstējamām centrālās nervu sistēmas slimībām, piemēram, Alcheimera slimībai. Sarīkojuma laikā būs iespēja noklausīties Nobela prēmijai veltītu lekciju un apskatīt Baltijā vienīgo Nobela prēmijas medaļu, kas publiskai apskatei šogad pieejama pirmo reizi.

Sarīkojums notiks pirmdien, 8.decembrī, plkst. 16.00, LZA Konferenču zālē (pazīstama arī kā koncertzāle RĪGA),un to organizē LZA, Zviedrijas vēstniecība Latvijā un veselības aprūpes kompānija Roche Latvija. Sarīkojumu varēs brīvi apmeklēt ikviens interesents bez maksas.

Sarīkojumā ar galveno priekšlasījumu par šūnu atklāšanu, kas veido pozicionēšanas sistēmu smadzenēs un ļauj cilvēkiem orientēties telpā, par atklājuma nozīmi Latvijā un pasaulē uzstāsies pazīstamais kardiologs, profesors un akadēmiķis, Dr.med. Andrejs Ērglis. Būs iespēja gūt ieskatu par 2014.gada Nobela prēmijas medicīnā ieguvējiem - Džonu O’Kīfu (JohnO’Keefe), Meiju-Britu Mozeri (May-BrittMoser) un Edvardu Mozeru (Edvard I. Moser). Sarīkojuma dalībniekus uzrunās LZA prezidents, Dr. habil. art. Ojārs Spārītis. Zviedrijas vēstnieks Latvijā V.E. HenriksLanderholms (Henrik Landerholm) iepazīstinās ar Zviedrijas ieguldījumu Latvijas zinātnieku virzībā uz Nobela prēmiju.

Pateicoties Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja atsaucībai, sarīkojuma laikā būs iespējams apskatīt Baltijā vienīgo Nobela prēmijas medaļu, kas 1908.gadā tika pasniegta biologam, celulārās imunitātes teorijas pamatlicējam Iļjam Mečņikovam. Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs glabā I. Mečņikova (1845–1916) memoriālo priekšmetu kolekciju, kuru 1975.gadā muzejs pārņēma no Mečņikova memoriālā muzeja Maskavā .Sarīkojumā būs apskatāms Nobela prēmijas medaļas oriģināls, kas glabājas muzeja fondos un šogad publiskai apskatei pieejams pirmo reizi.

Lai gan Latvijā medicīnas zinātnei ir spēcīgas tradīcijas, tomēr vienīgais Nobela prēmijas laureāts no Latvijas ir Vilhelms Ostvalds, fizikālās ķīmijas pamatlicējs. Latvijā arī šodien strādā pasaules līmeņa zinātnieki, piemēram, Organiskās sintēzes institūtā, kurā izgudrota aktīvā viela ASV reģistrētām pretvēža zālēm, un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā, kurā atklāts veids, kā ar asinsanalīzes palīdzību ir atklājams kuņģa vēzis jau pirmajā stadijā.

Sarīkojuma mērķis ir aktivizēt zinātnisko domu un mudināt jaunos zinātniekus uz Nobela prēmijas cienīgiem atklājumiem. Cerams, ka jauno zinātnieku panākumi būs pielīdzināmi Latvijas kultūras un sporta sasniegumiem,un par šiem sasniegumiem regulāri informēs masu mediji Latvijā.

Programma
15.30 – 16.00 Ierašanās un Nobela prēmijas medaļas oriģināla no Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja fondiem apskate
16.00- 16.05 Ojārs Spārītis, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents, sarīkojuma atklāšanas uzruna
16.05-16.15 V.E. Henriks Landerholms, Zviedrijas vēstnieks, Zviedrijas ieguldījums Latvijas zinātnieku virzībā uz Nobela prēmiju
16.15- 16.20 Ieskats par Nobela prēmijas medicīnā 2014 laureātiem (video)
16.20 – 16.45 Dr. Andrejs Ērglis, Latvijas Zinātņu akadēmijas loceklis, Cilvēka pozicionēšanas sistēmas atklājuma nozīme pasaulē un Latvijā. Nobela prēmijas medicīnā 2014 prezentācija
16.45- 16.55 Jautājumi, komentāri, diskusijas
16.55- 17.00 Dr. Rauls Vēliņš, Roche Latvija SIA direktors, noslēguma vārdi

Sarīkojuma noslēgumā – muzikāls Ziemassvētku sveiciens, diskusijas neformālā gaisotnē un jaunā gada sapņi ar Zeltītes Kavieres gatavoto tēju no Vaidavas un piparkūkām no Piltenes.

Sarīkojumu vada Ansis Bogustovs.