Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:124, Did:0, useCase: 3


Klajā laists V. Lukaševiča eseju krājums “Casnāgu maizeitis”

Redakcija
Redakcija

Latgaliešu grāmatu izdevējs SIA “Cymuss” laidis klajā rakstnieka, literatūrzinātnieka Valentīna Lukaševiča eseju krājumu “Casnāgu maizeitis”, kas lasītājiem ļaus līdz šim iecienīto latgaliešu dzejas autoru iepazīt arī kā publicistu. Grāmata ir ne vien aforismu pilns skatījums uz lietām, kas nekad nepāriet, bet arī nozīmīgs pienesums latgaliešu esejistikai un latgaliešu rakstu valodas lietojuma bagātināšanai vai pat drosmīgs solis pretī latgaliešu literatūras ainavas revitalizēšanai.

Grāmatā “Casnāgu maizeitis” apkopotas 39 autora esejas, kas iepriekš publicētas drukātajā periodikā un elektroniskajos medijos. V. Lukaševičs ir bijis ikmēneša kolumnists laikrakstā „Latvijas Avīze” (2004-2008) un latgaliski rakstījis pārdomas par saviem novērojumiem, tā laika aktualitātēm un pārdzīvojumiem, nonācis pie plašākām atziņām par sabiedrībā valdošajām tendencēm un likumsakarībām, tostarp arī par latgaliešu valodu un literatūru. Eseju apkopošana grāmatā tām dod jaunu dzīvi, sniedzot iespēju vienuviet izlasīt pārdomu pilno V. Lukaševiča tekstu radīto pasauli, kas vienlaikus gan nojauc, gan paplašina uztveres un saprašanas robežas.

Lai gan V. Lukaševiča publicistikas darbi līdz šim lasītājiem ir bijuši mazāk pazīstami, autora vārds komentārus neprasa. V. Lukaševičs ir latgaliešu pirmo postmoderno romānu “Seppuku iz saulis vādara” (1995) un “Valerjana dzeive i redzīni” (1996) līdzautors kopā ar Oskaru Seikstu, autors virknei dzejas grāmatu: “Kuozynda” (2005), “Vot taidi vot i batvini” (2006), “Bolti burti” (2011), “Pādi navā svāti” (2020). Viena no autora dzejoļu grāmatām “Bolti burti” saņēmusi latviešu literatūras gada balvas LaLiGaBa speciālo balvu. V. Lukaševičs ir arī sižetu autors Latvijas Radio 1 iknedēļas programmai „Kolnasāta” un LTV1 raidījumiem „Cytaidi latviskais”.

Kā atzīst V. Lukaševičs, viņam apkārtējā pasaulē patīk tas, kas ir interesants un dabisks reizē: “Grāmatas ir tas pats, kas sapņi. Tikai sapņus mēs nevaram izvēlēties, bet grāmatas varam gan.Pēdējā laikā man visvairāk patīk proza. Bija laiks, kad vairāk patika dzejoļi, bet tagad patīk mazāk un mazāk. Visticamāk, kaut kas izmainījās manī pašā, bet – galvenais – man šķiet, stipri mainījās poēzija.Rakstu, kad gribas. Kā savas slapjās, netīrās zeķes izžņaugdams. Kā skaļi kliegdams meža vidū, jo zini – stipri nepatraucēsi. Kā pudelē ieliekot vēstulīti un iesviežot okeānā. Apmēram tā.Pēc sarakstītā nodrukāšanas nepametu manuskriptus, papīra strēmeles, blociņus, folderus utt. Visu miskastē.”

Krājuma “Casnāgu maizeitis” redaktore — Ilze Sperga. Grāmatas izdevējs — SIA “Cymuss”. Krājuma izdošanu finansiāli atbalsta Latgales reģiona attīstības aģentūra, Valsts kultūrkapitāla fonds un AS “Latvijas valsts meži”.