Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:373, Did:0, useCase: 3


SARUNA AR MĀKSLINIECI DŽEMMU SKULMI IZSTĀDĒOTO SKULME. ANDREJS UPĪTS. “1905”

Redakcija
Redakcija

28. aprīlī plkst. 17.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā Brīvības ielā 38–4, Rīgā,SARUNA AR MĀKSLINIECI DŽEMMU SKULMI izstādēOto Skulme.Andrejs Upīts. “1905.”.

Vēl mēnesi A. Upīša muzejā skatāma izstāde Oto Skulme. Andrejs Upīts. 1905., kurā eksponētas Oto Skulmes veidotās dekorāciju un kostīmu skicesA. Upīša lugas 1940. gada iestudējumam Dailes teātrī.

Māksliniece Džemma Skulme aicina uz sarunu muzejā, atceroties tēva, scenogrāfa Oto Skulmes darbību Dailes teātrī no 1926. līdz 1947. gadam.

“Oto Skulme bija oficiāli leģitimēts par Eduarda Smiļģa konsultantu skatuves gleznošanas lietās. Bet ar savām raksturīgi tvertajām, domāt un darboties ierosinošajām skicēm viņš arī aktieriem bija neaizstājams palīgs, padomdevējs, mākslinieks – pedagogs. Ar savu mieru, optimismu, taktu, ar savu iejūtu ik situācijā un prasmi palīdzēt viņš bija paraugs stājā un uzvedībā. Un Skulmes humors un viņa lieliskā prasme stāstīt! Tās ir ar zeltu neatsveramas īpašības. Laikmetu viņš nolika kā uz delnas, tipu viņš uzbūra kā skulpturālu figūru. Raksturu viņš parādīja ar savas izteiksmīgās sejas mīmiku. Domāju, ja pēc daudziem gadiem pēkšņi būtu jāatsauc atmiņā kāds veidots, aizmirsts tēls, tad šai ziņā vislabāk palīdzētu viens acu uzmetiens Skulmes zīmētai skicei,” tā mākslinieku savās atmiņās raksturojusi aktrise Emīlija Bērziņa.

Gleznotājs, scenogrāfs, grāmatu grafiķis un pedagogs Oto Skulme (1889–1967) veidojis vairāk nekā 250 izrāžu māksliniecisko ietērpu dažādos Latvijas teātros. 20. gadu sākumā kubisma iespaidā veidojis monumentalizētas dekorācijas. Vēlāk, lai radītu dinamisku telpu, iluzori glezniecisko dekorāciju apvienojis ar telpiskām platformām. Ar ātru darbības vietu un atmosfēras maiņu pratis panākt uzveduma vienlaidus plūdumu.
1940. un 1945. gadā Dailes teātrī O. Skulme veidojis dekorāciju un kostīmu skices A. Upīša lugām “1905.” un “Spartaks”.

Ieejas maksa: 2.00 EUR