Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


Aicina apmeklēt izstādi “Pastmarka. Latvijas tēls. Artas Ozolas-Jaunarājas versijas”

Redakcija
Redakcija

Galerija MuseumLV un kultūras centrs Grata JJ aicina apmeklēt izstādi “Pastmarka. Latvijas tēls. Artas Ozolas-Jaunarājas versijas” galerijas MuseumLV pirmajā un otrajā stāvā no 10. jūnija līdz 29. jūlijam.

Mākslas galerijas MuseumLV un Kultūras centra Grata JJ telpās no 2023. gada 10. jūnija līdz 29. jūlijam notiks vērienīga mākslinieces Artas Ozolas-Jaunarājas personālizstāde “Pastmarka. Latvijas tēls. Artas Ozolas-Jaunarājas versijas”, kurā pirmo reizi tik izvērstā ekspozīcijā iecerēts parādīt autores ilgstošo un sekmīgo sadarbību ar Latvijas Pastu. Māksliniece turpat trīsdesmit gadu laikā darinājusi ap 100 pastmarku ar ļoti daudzveidīgu tematiku. Tās ir atsevišķas pastmarkas un sērijas “Tautastērpi”, “Ziemassvētki”, “Cimdi”, “Etnogrāfiskās rotas”, “Latvijas Nacionālie bruņotie spēki”, “Saeima”, “Latvijas bākas”, “Dabas aizsardzība”, “Izcilas Latvijas zinātnes un kultūras personības”, “Latvijas muzeji”, “Eiropa”. Mākslinieces pastmarkām raksturīga informatīvi un vizuāli piesātināta izvērsta kompozīcija, līdz filigrānai meistarībai izstrādātas detaļas, spēja radīt spilgtus vēstījumus – miniatūrus stāstus par mūsu valsti, mūsu vērtībām un ideāliem. Tālab Artu Ozolu-Jaunarāju pamatoti var uzskatīt par vienu no vadošajām Latvijas kā valsts vizuālā tēla veidotājām.

Pastmarka ir miniatūrs mākslas darbs, kuru ir grūti eksponēt, lai pārliecinoši eksponētu tā vizuālās kvalitātes. Nereti daudz atraktīvāks šķiet ieskats darba tapšanas gaitā. Tālab ekpozīcijā tiks reprezentētas skices, uzmetumi, oriģināli zīmējumi, estampi, izdotu pastmarku bloki, palielinātas to digitālās kopijas, pirmās dienas aploksnes ar zīmogiem, fotogrāfijas, kā arī atsevišķi, pastmarkās attēlotie priekšmeti no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rīgas porcelāna muzeja un “Tautas tērpu centra “Senā Klēts“ krājumiem, kā arī privātkolekcijām ar mērķi atklāt viena autora radošā darba procesa anatomiju, sākot no izpētes, pirmās skices līdz gala rezultātam šajā miniatūrajā lietišķās grafikas dizaina jomā.

Izstādē tiks parādīta arī neliela daļa no Artas Ozolas-Jaunarājas radītajām bērnu grāmatu ilustrācijām – Latvijas Pasts tāpat tām ir veltījis vairākas pastmarkas. Mākslinieces darinātās šai tematikai veltītās pastmarkas papildinās kolāžu sērijas viņas pašas sarakstītai un ilustrētai grāmatai “Kurmītis un sudraba kurpes” (Zvaigzne ABC, 2020), kā arī Latvijas Pasts izdotajai pasta tematikai veltītai Rutas Svažas sarakstītai bērnu grāmatai “Brīnumu diena” (2022). Vēl viens vienojošs un tikpat raksturīgs pasta sens simbols – šajā grāmatā attēlotie baloži – instalācijas ar tiem būs apskatāmas abos galerijas stāvos.

Izstādes atklāšanā paredzēts mākslinieces Artas Ozolas-Jaunarājas darinātās Dziesmu svētkiem veltītās pastmarkas prezentācijas pasākums.

Par mākslinieci Artu Ozolu-Jaunarāju.

Arta Ozola-Jaunarāja dzimusi 1963. gada 10. janvārī Jelgavā. Beigusi Latvijas Mākslas akadēmiju grafikas specialitātē (1988), ieguvusi humanitāro zinātņu maģistra grādu (2003).

Darbības jomas – stājgrafika (oforta, aukstā adatas, augstspiedes u.c. tehnikas), grāmatu ilustratore (sadarbība ar Jānis Roze, Jumava, Daugava, Valters un Rapa, Alberts XII, Artava, Preses Nams, Rasa ABC, Zvaigzne ABC, Nordic, Vaga u.c); reklāmas un grafiskais dizains, iepakojuma un monētu dizains. Izstādēs piedalās kopš 1986. gada. Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1993. gada. Sarīkojusi personālizstādes Rīgā, (stājgrafikas; 1994), galerijā “Senā klēts” (tautas tērpiem veltīto pastmarku sērija, 1997), Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā (kopā ar V. Dzērvi gleznu cikls “Doriana ceļojumi”, 2021), “Apokalipse. Jātnieks Nr.4”, Rīgas Centrālās bibliotēkas Izstāžu zāle (ar pseidonīmu Marija Antuanete, kopā ar V. Dzērvi gleznas, objekti, instalācijas, video, 2022). Grāmatu konkursa Zelta ābele, kā arī starptautiskā Baltijas valstu grāmatu konkursa žūrijas locekle (2014, 2020). Guvusi starptautisku atzinību kā grāmatu ilustratore, tai skaitā 1. godalga 21. starprepubliku grāmatu dizaina un ilustrāciju konkursā (1988), diploms 2. Rīgas miniatūrgrafikas triennālē (1990); diploms grāmatu mākslas triennālē Viļņa-90; diploms un prēmija Baltijas valstu grafikas triennālē Zviedrijā (1993); vairākkārtēja konkursa Gada skaistākā grāmata (2001–2005) balvas ieguvēja; galvenā balva grāmatu mākslas konkursā Zelta ābele (2008), diploms Rīgas bilžu grāmatu kvadriennālē (2014).

Latvijas bankas kolekciju monētu sērijā tapis dizains monētām “Krišjānis Barons”, “Krišjānis Valdemārs”, “Rainis” un “Rainis un Aspazija”, kas ieguva godalgu starptautiskajā monētu konkursā “Coin Constellation 2016”.

Latvijas Pastam darinājusi ap 100 pastmarku un mākslinieces sadarbība ar Latvijas Pastu turpinās. Mākslinieces pastmarkas vairākkārt ieguvušas Gada skaistākās pastmarkas vērtējumu (2011, 2013, 2019).

Izstādes kuratore - Irēna Bužinska