Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


Antoņinas Paškēvičas personālizstāde “Flora un fauna” Rīgas Porcelāna muzeja skatlogos

Redakcija
Redakcija

Rīgas Porcelāna muzeja skatlogos no 2021. gada 21. decembra līdz 2022. gada 30. janvārim būs skatāma mākslinieces Antoņinas Paškēvičas darbu ekspozīcija.

Rīgas Porcelāna muzejā norisināsies mākslinieces Antoņinas Paškēvičas personālizstāde “Flora un fauna”. Ekspozīcijā muzeja skatlogos ir apkopoti A. Paškēvičas pēdējo trīs gadu laikā tapušie mākslas darbi: apgleznoti šķīvji, vāzes, kašpo un citi priekšmeti, kuru formas ir radījusi pati autore. Flora un fauna, līdzās antīkajām tēmām un mitoloģiskiem sižetiem, A. Paškēvičai ir bijusi iemīļota jau sen. Mākslinieci iedvesmo dabas formu dažādība, kam par godu rada oriģinālus priekšmetus un smalki izstrādātus apgleznojumus. Viņa aicina skatītāju iegrimt dabas pasaulē – tuvplānā aplūkot vardes, sienāžus, zivis, ķirzakas, putnus un meža zvērus, zāles stiebrus pļavā, dīķa ūdeni un rasas pilienus; sajust dabas plašumu, gaismu un atmosfēru.

A. Paškēvičai piemīt oriģināla apgleznošanas maniere un tehnika. Tajā viņa apvieno meistarīgu virsmas dekorējumu ar glazūras un porcelāna pastas reljefiem un virsglazūras apgleznojumu ar pigmentiem, lustrām un cēlmetāliem, kas gleznojumam piešķir īpašu spožumu un attēlotajam sižetam – svinīgu krāšņumu. Izstādē redzamajos mākslas darbos apgleznojumi veikti ne vien uz A. Paškēvičas radītām oriģinālformām, bet arīdzan uz Rīgas Porcelāna rūpnīcas traukiem – šķīvjiem, servīzēm – tādējādi veidojot pārnesi starp šodienu un pagātni. Kā nekā – Antoņina Paškēviča ir bijusi viena no vadošajām autorēm Rīgas Porcelāna rūpnīcas Mākslinieciskajā laboratorijā laikposmā no 1978. gada līdz 1994. gadam. Ražotnē viņas uzdevums bija izstrādāt dekoru metus rūpnieciski ražotās produkcijas rotāšanai. Taču Maskavas Tehnoloģiskajā institūtā iegūtā izglītība bija saistīta ar mazo formu tēlniecību, un visai drīz, kolēģu iedvesmota, Antoņina Paškēviča pievērsās arī formveidei – sāka no porcelāna radīt pati savus, orģinālas formas traukus, priekšmetus un to komplektus.

20. gs. 90. gados, kad rūpnīca jaunajā valsts iekārtā virzījās uz galu, Antoņina Paškēviča pārtrauca sadarbību un, sākotnēji kopā ar rūpnīcas kolēģi Valentīnu Aksjonovu, bet pēc tam jau patstāvīgi iekārtoja savu darbnīcu – studiju, kurā strādā kā autore, individuāla māksliniece vēl joprojām. Nu jau daudzus gadus viņa radoši darbojas savā studijā, apvienojot abas šīs nozares – porcelāna formu radīšanu un apgleznošanu – un radot oriģinālus autordarbus.
“Flora un fauna” ir Antoņinas Paškēvičas otrā personālizstāde, kas norisinās Rīgas Porcelāna muzejā. 2014. gadā muzejā notika viņas darbu skate “Mīlu Rīgu”. Tajā māksliniece, izmantojot dažādus galvaspilsētas simbolus, apliecināja savu piederības sajūtu Latvijas galvaspilsētai, kurā aizvadīta mūža lielākā daļa. Savukārt Rīgas Porcelāna muzeja krājumā glabājas A. Paškēvičas darbi ne tikai no rūpnīcas perioda, bet arī vēlākiem laikiem un mūsdienām. Tie ir bijuši skatāmi pamata ekspozīcijā, kā arī iekļauti muzeja publikācijās. Viņas mākslas darbi atrodami arī citur – iestāžu un privātās kolekcijās Latvijā, Krievijā, Zviedrijā, ASV, Kanādā, Japānā un Kuveitā.