Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


“Dauderos” apskatāma Aivja Pīzeļa gleznu izstāde “Savvaļā”

Redakcija
Redakcija

No 4. augusta līdz 4. septembrim “Dauderos” skatāma mākslinieka Aivja Pīzeļa gleznu izstāde “Savvaļā” ar mākslinieka dzimtās Latgales un citu Latvijas novadu ainavām. Izteikti piesātinātās un dinamiski ekspresīvās gleznās autors pievērsies nesavaldītās dzīvās dabas rosināto sajūtu estētikai.

Aivja Pīzeļa moto izstādei “Dauderos” ir personisks un autobiogrāfisks: “Savā vaļā aizgāja pļava, savā vaļā aizgāja mežs, un savvaļā iegāju es. Mani savvaļas meklējumi sākušies Aizkalnes laukos Latgalē. Pastaigas vai izbraucieni, kuros dodos, parasti aizved uz nomaļām vietām, kur asfaltu nomaina zemes ceļi, šauras takas vai neizbrienami brikšņi. Tās ir vietas, kur daba ņem virsroku, kur nav civilizācijas un var izbaudīt vientulību – aiziet sevī.” Tieši ar šo sav-vaļu, vai drīzāk tās rosināto skaistuma sajūtas pieredzi Aivis Pīzelis dalās skatāmajā gleznu izstādē.

Mākslinieka galvenais gleznošanas objekts ir ainava. Pļavas, meži, krūmi, lauku laukumi, aizauguši grāvji, upes, ezeri, kāda nomaļa māja – tās esot gleznošanas tēmas, pie kurām autors strādā ik gadu.

Autors gleznojot seko pārliecībai, ka mākslinieks pārnes uz audekla dzīvās dabas pulsāciju – viņš nav bezkaislīgs vērotājs, bet gan tiešs sajūtu attēlotājs, kas it īpaši izpaužoties plenēra glezniecībā. Mākslinieks gleznojumus cenšas radīt brīvi un nepiespiesti, jo, viņaprāt, īsta māksla stāv augstāk par saprāta pieņemtajiem likumiem – to var apjaust tikai sajūtu līmenī. Līdzīgu attieksmi Aivis Pīzelis pauž arī par gleznojamo objektu – viņaprāt, skaista nav tikai glīti nokrāsota mājas fasāde, daudz interesantāka ir savu laiku pārdzīvojusi sēta.

Aivis Pīzelis dzimis 1988. gadā Preiļos. 2009. gadā pabeidzis Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas Vizuāli plastiskās mākslas programmu. 2013. gadā ieguvis mākslas bakalaura grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē, bet 2015. gadā humanitāro zinātņu maģistra grādu mākslās. A. Pīzeļa radošā darbība cieši saistīta ar Latgali. Viņa darbi bijuši skatāmi gan dzimtajos Preiļos, gan citviet Latgalē – Rēzeknē, Daugavpilī, Varakļānos, Balvos, Krāslavā, tāpat arī citur Latvijā – Jelgavā, Jūrmalā, Salaspilī, kā arī Rīgā.

Darbi izstādīti “Dauderu” Lielajā salonā un kopā ar Aivja Pīzeļa darbu izstādi aicinām arī izbaudīt greznā 19. gadsimta beigu savrupnama gaisotni un aplūkot muzeja ekspozīciju. Nesen atjaunotajā “Dauderu” ekspozīcijā atspoguļots ēkas liktenis, virtuvē radīta 19.–20. gs. mijas recepšu un virtuves rīku pasaule, savukārt nama 2. stāvā tikko atvērtajā Kolekcionāra kabinetā – apmeklētāji var izzināt kolekcionāru un Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma attiecības 20. gs. satricinājumos, kā arī apskatīt Gaida Graudiņa kolekcijas daļu. Uzmanības vērts ir arī ievērojamā ainavu arhitekta Georga Kūfalta projektētais “Dauderu” piemājas dārzs, kas priecē ar ainaviskiem apstādījumiem, interesantu reljefu un dažādu sugu kokiem.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļa
Adrese: Zāģeru iela 7, Rīga LV-1005
Tālrunis: 67392229, 67391780
E-pasti: dauderi@lnvm.lv

Ieejas maksa:
pieaugušajiem – 3,00 EUR,
pensionāriem, studentiem – 1,50 EUR,
skolēniem – 0,75 EUR,
ģimenes biļete (1-2 pieaugušie un 1-2 bērni) – 4,00 EUR,
gida pakalpojumi (ekskursija 1 h garumā): latviešu valodā – 8,00 EUR.

Darba laiks: pirmdiena, otrdiena – slēgts; trešdiena – svētdiena 10.00–17.00.