Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


Izstāde “Маріуполь не скорний” / “Mariupole–nesalauzta”

Redakcija
Redakcija

Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) galerijā, 11. novembra krastmalā 35, Rīgā, no 5. novembra līdz 25. novembrim būs apskatāma izstāde “Маріуполь не скорний” / “Mariupole–nesalauzta”. Izstādē eksponēti mūsdienu Ukrainas un Latvijas mākslinieku darbi, kas skaudri ļauj sajust kara cirstās rētas, vienlaikus atklājot arī Ukrainas sirsdspēku, spītu un pašcieņu, kas nav ļāvusi un neļaus sagumt nežēlīga, fiziska pārspēka priekšā.

“Mēs esam nācija, kuru nevar nospiest uz ceļiem. Mēs, mākslinieki, šo ziņu gribam nest pasaulē, uzrunājot starptautisko sabiedrību ar audeklu un krāsu,” saka ceļojošā izstāžu projekta “Маріуполь не скорний” / “Mariupole–nesalauzta” idejas autors, kurators, Mariupoles mākslinieks Valērijs Juričkovskis. Viņš atzīmē, ka ceļojošās izstādes ideja kuratoram aizsākusies Krievijas aplenktajā Mariupolē. Izkļuvis no aplenkuma, Valērijs Juričkovskis uzrunājis katru autoru personīgi un veidojis dāvināto darbu kolekciju kara pārņemtajā Ukrainā. Izstāde “Маріуполь не скорний” / “Mariupole–nesalauzta” nemitīgi papildinoties jau tikusi eksponēta Kijivā, Ivanofrankivskā un citās Ukrainas pilsētās, bet Rīgā mākslas projekts sāk starptautisku apriti. Nākamā izstādes ekspozīcija plānota Viļņā, pēc tam Varšavā. Paužot atbalstu un solidarizējoties ar Ukrainas māksliniekiem, katrā starptautiskajā izstādē kurators uzrunās Latvijas, Lietuvas, Polijas u.c. valstu māksliniekus ar aicinājumu papildināt tās kolekciju ar jauniem darbiem. Izstādes mērķis ir mākslas valodā veicināt starptautisku garīgo atbalstu Ukrainas cīņai par neatkarību.

Izstādē “Маріуполь не скорний” / “Mariupole–nesalauzta” būs apskatāmas gleznas, kas tapušas gan īsi pirms kara, gan kara pirmajās dienās, gan dienās, kad demokrātiskā pasaule elpu aizturējusi sekoja līdzi “Azovstaļ” aizstāvju varonīgajai cīņai aplenktajā Mariupolē. Pilsētas aizstāvju portreti izstaro savādu gaismu, viņu acīs dzirkst lepns spīts, pašaizliedzība un nesalaužama mīlestība pret Ukrainu.

Mākslinieku darbos izstādē “Маріуполь не скорний” / “Mariupole–nesalauzta” skatītājs nolasīs Ukrainas vēstures atsauci par Maidana notikumiem, atgādinājumu par “Pašcieņas revolūciju” un nesalaužamās brīvības un mīlestības ilgām un jūtām. Mīlestību ukraiņiem nespēs atņemt nedz bumbu atstātie krāteri, nedz sagrautie tilti. Zaudējumi ir sāpīgi, bet ticība uzvarai, ticība savai nācijai vienmēr būs stiprāka. Slava Ukrainai! Varoņiem Slava!

Izstādes “Маріуполь не скорний” / “Mariupole–nesalauzta” atklāšana LMS galerijā notiks 4. novembrī plkst. 17.00, un ekspozīcija būs apskatāma līdz 25. novembrim. LMS galerijas darba laiks: pirmdiena – svētdiena, no plkst. 12.00 – 18.00.

Izstādes idejas autors un kurators: Valērijs Juričkovskis (Ukraina). Kuratores: Ieva Liepiņa (Latvija), Linda Daņiļevska (Latvija). Grafiskais dizainers: Rauls Liepiņš.