Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:123, Did:0, useCase: 3


Starptautiskā radošā kolektīva veidotā izrāde “Pīķa dāma” tiks izrādīta Dailes teātra Mazajā zālē

Redakcija
Redakcija

28. un 29.septembrī Dailes teātra Mazajā zālē (Brīvības ielā 75) tiks izrādīta starptautiskā radošā projekta Teatro Fabrica veidotā izrāde “Pīķa dāma”, kas tapusi pēc Aleksandra Puškina stāsta motīviem. Vairākas iestudējuma pirmizrādes šovasar notika Jūrmalā, projekta vasaras rezidencē. Visas izrādes bija izpārdotas, tādēļ organizatori un režisore pieņēma lēmumu iestudējumu parādīt uz vienas no lielākā Latvijas teātra skatuvēm, saglabājot kamerstilu un maksimālu skatītāju iesaisti notikumos. Sākums plkst. 19.00, bez starpbrīža.

“Tagad, piemērojot izrādi profesionālai skatuvei, svarīgais ir nepazaudēt to mājas teātra sajūtu, kuru mēs tik ilgi meklējām. Lai būtu vajadzīgā omulība un kompaktums, mēs samazināsim Mazās zāles skatuves dziļumu, veidosim jaunas dekorācijas un gaismas, pārstrādāsim kopējo koncepciju, ņemot vērā konkrēto telpu. Domāju, ka izrādes jaunā versija būs interesanta gan tiem, kas to jau ir redzējuši vasarnīcas formātā, gan arī visiem teātra mīļiem, kuriem patīk jaunas formas,” stāsta izrādes “Pīķa dāma” režisore un Grāfienes lomas atveidotāja Marija de Valukofa (Maria de Valukoff).

Izrādes “Pīķa dāma” aktieru sastāvs ir nemainīgs:
Hermanis– Marats Efendijevs
Tomskis– Rihards Lepers
Grāfiene – Marija de Valukofa (Maria de Valukoff)
Lizaveta Ivanovna - Jana Lute

Radošajā kolektīvā darbojas augsta līmeņa profesionāļi un talantīgas radošās personības no Latvijas un Krievijas, projekts pārsteidz ar ideju un ieceru vērienīgumu. Izrādes centrs un galvenā kuratore ir Marija de Valukofa – teātra darbiniece, aktrise, teātra un kino režisore, mākslas zinātņu kandidāte. Lielākajai daļai komandas dalībnieku ir milzīga darba pieredze apjomīgos teātra, kino, televīzijas un izklaides pasākumus.

Uzveduma scenogrāfiju veidojis Jevgēņijs Raicess - Krievijas televīzijas akadēmijas loceklis, AAS “Pirmais kanāls” galvenais dizainers, TEFI prēmijas ieguvējs. Iestudējumā svarīga vieta ierādīta mūzikai un modernajai horeogrāfijai, ko veidojis Krievijas komponists, aranžētājs, starptautisku konkursu uzvarētājs, pianists Vladimirs Beluncovs un jaunā Latvijas horeogrāfe Laura Gorodko. Izrādes afišas autors ir Igors Gurovičs – viens no pasaulē labākajiem grafiskajiem dizaineriem, profesionālo prēmiju “Rodčenko”, “Design Innovation Award”, “Golden Bee Award”, u.c. laureāts. Projekta izpildproducente ir Jekaterina Lanskaja-Sapožņikova – neskaitāmu video, televīzijas projektu, starptautisko festivālu, tostarp WORLD JAZZ Festival režisore un producente, filozofisku diskusiju cikla ar ietekmīgā intelektuālā žurnāla Rīgas Laiks dibinātājiem iedvēsmotāja un organizatore.

Izrādi veidoja:
Kostīmu māksliniece: Valentīna Začiņajeva
Izrādes direktors: Arnis Grīnbergs
Fotodizains: Svjatoslavs Pļušs
Skaņu režisors: Rūdolfs Bušmanis
Gaismu režisors: Kaspars Jurgons
Koncertmeistare: Natālija Titova
Grims: Anastasija Robiška – Haleka
Režisora palīdze: Lidija Veremčuka

Skatītāju atsauksmes par izrādi “Pīķa dāma”

“Tas bija brīnišķīgs piedzīvojums - satikties ar Puškinu Jūrmalā tik neparastā izrādē. Domāju, lieki piebilst, ka sižets, kaut arī nedaudz pārveidots, visiem zināms. Taču risinājums, ko realizējusi režisore, izmantojot savrupmājas vidi, horeogrāfiju, mūziku, aktierus no dažādiem teātriem un ar atšķirīgu pieredzi krievu valodā - tas radīja pilnīgi jaunus un neparastus iespaidus. Pieskaitot sevi emocionālajiem skatītājiem varu atzīties, ka izrādes laikā šad un tad sajutos ne vairs kā skatītājs, bet izrādes dalībnieks. Domāju, ka tas galvenokārt bija mājas atmosfēras dēļ. Paldies režisorei par ideju un tās veiksmīgo realizāciju. Paldies aktieriem, paldies mūziķei un visiem, kas iesaistījās šajā notikumā un tik jauki papildināja mākslas pasākumu klāstu šovasar.”
Solveiga Ikerte Pilsrundālē, Rundāles pils kalpu mājas “Baltā māja” īpašniece

“Pīķa dāmas” iestudējumā mani pārsteidza un iepriecināja drosme un prasme sen zināmā “gabalā” iedvest ko jaunu, vēl nebijušu, nebaidīties paspert soli pāri ierastajiem rāmjiem. Un darīt to tik daudzveidīgi! Sablīvētā laika nogrieznī (izrāde ilgst nepilnu pusotru stundu) manas skatītāja maņas piepilda runātais vārds izkoptā aktiermeistarībā, košs Ļizas operdziedājums, gaumīga, stāstu vedinoša horeogrāfija, dinamiska scenogrāfija un iztēli rosinošs mūzikas pavadījums. Un kad vēl ieskanas “dzīvās” klavieres... Līdzpārdzīvojums garantēts. Mākslinieciskās kvalitātes, manuprāt, lieliski papildina vēl divi apstākļi: izrāde tapusi kā starptautisks projekts un tā tiek izrādīta tik personīgā vidē - personīgās vasarnīcas teātrī. Arī tas atstāj savu iespaidu.”
Latvijas Televīzijas dokumentālo raidījumu redaktore Sarmīte Plūme

“Izrādes pamatā izmantotā Puškina luga, vasarnīcu teātru idejas atjaunošana, profesionāla gaismu, video instalāciju izmantošana nelielajā improvizētā teātra telpā kopā ar brīnišķīgu aktierspēli un režiju veido to efektu, kad pēc izrādes paliek neparasta un ekskluzīva notikuma pēcgarša.”
Anna Ledskalniņa, modes zīmola Anna Led izveidotāja

“Teātris notika pavisam blakus, pie mums Jūrmalā, restaurētā vasarnīcā. Ļoti labs Hermanis – Marats Efendijevs – ir gan nervs, gan plastika, gan faktūra. Bet Liza dzied, turklāt fantastiski. Es neticēju savām ausīm: domāju, ka ieslēgta fonogramma. Īsta operas balss, brīnišķīgs tembrs, tehnika. Un dvēsele.”
Olga Varšavera, Krievijas dramaturģe, tulkotāja

Pasākuma lapa sociālajā tīklā Facebook: https://www.facebook.com/events/343...

Biļetes uz pasākumiem var nopirkt Bilesuparadize.lv tīklā:
https://www.bilesuparadize.lv/lv/ev...
https://www.bilesuparadize.lv/lv/ev...

Informatīvie partneri: radio Baltkom, žurnāls Ļubļu!, avīze Segodņa.