Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:367, Did:0, useCase: 3


Uz lielās dzīves trases. 20. gadsimta sešdesmito gadu grafiskā valoda

Redakcija
Redakcija

Uz lielās dzīves trases. 20. gadsimta sešdesmito gadu grafiskā valoda
Juris Pētersons, bērnu kinoteātra „Pionieris” interjers. 1962. Rīgā, Andreja Upīša (tagad Skolas) ielā 2
Foto: Latvijas Arhitektūras muzeja arhīvs

Izstāde „Uz lielās dzīves trases. 20. gadsimta sešdesmito gadu grafiskā valoda”, kas no 2013. gada 7. decembra līdz 2014. gada 2. februārim bija eksponēta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, pagājušajā gadā uzsāka ceļu pa Latvijas novadiem. Izstāde bija skatāma Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā, Ventspils muzeja Livonijas ordeņa pilī un Talsu novada muzejā. Šogad no 26. februāra līdz 10. aprīlim izstāde būs apskatāma Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.

Kā zināms, tieši 1960. gados PSRS un, protams, Latvijā jūtami pieauga mākslinieka noformētāja loma rūpniecībā. Sadarbībā ar inženieri-konstruktoru un tehnologu, lietojot modernos materiālus, viņam bija jārada mākslinieciski kvalitatīvi plaša patēriņa preču paraugi, kas atbilstu masveida ražošanas prasībām, pasaules standartiem un aktuālām modes vēsmām. Šādi augsti kritēriji tika izvirzīti arī lietišķai grafikai. Kļuva aktuāli veidot vienotu grafiskā noformējuma paketi – top daudzu uzņēmumu, veikalu „firmas” zīmes, iepakojumu dizains, kas veicināja gan produkcijas, gan pašas iestādes atpazīstamību sabiedrībā. Šīs desmitgades sadzīves priekšmetiem raksturīgas neordināras formas, ko papildina spilgti krāsu salikumi un līdz minimumam reducēts, ģeometriski stilizēts zīmējums.

Tāpat 20. gadsimta 60. gadu keramika, porcelāns un tekstilmāksla atspoguļo šīs tendences. Darbu kompozīcijās plaši tika pielietots izteikti lineārs zīmējums abstrahētu dabas tēlu radīšanai. Šādu pavērsienu nenoliedzami sekmēja politiskā klimata izmaiņas PSRS – tā saucamais Hruščova „atkusnis”, kad māksliniekam tika piešķirta nosacīti brīvāka radošo izpausmju amplitūda visās mākslas nozarēs.

Dekoratīvās mākslas priekšmeti, grafiskā dizaina paraugi, autoru skices, poligrāfiski tiražēti izdevumi, plakāti, pastkartes un interjeru fotogrāfijas apliecina 20. gs. 60. gadu grafiskās valodas – „lineāri ģeometriskā” stila visaptverošo klātbūtni kā cilvēka ikdienā, tā arī praktiski visās mākslinieciskās jaunrades jomās. Plašais eksponātu klāsts atlasīts no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, Latvijas Arhitektūras muzeja, Latvijas Mākslas akadēmijas Informācijas centra, Keramikas un Tekstilmākslas nodaļas fondiem, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Valsts arhīva krājuma, darbu autoru un privātām kolekcijām, kā arī no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra krājuma.

Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Daugavpils pilsētas dome un SIA Caparol.
Izstādes atklāšana Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā 2016. gada 26.februārī plkst. 16.00
.

Teksts: Irēna Bužinska, Sandra Krastiņa