Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:366, Did:0, useCase: 3


Šonedēļ Rīgā norisināsies 16. Introvertās mākslas festivāls AD LUCEM

Redakcija
Redakcija

Šonedēļ Rīgā uz trīs koncertiem ar izcilu mākslinieku piedalīšanos aicinās 16. Introvertās mākslas festivāls AD LUCEM. Rīt 27. jūnijā Rīgas Reformātu baznīcā festivālu atklās izcilā beļģu kamermūzikas grupa Musiques Nouvelles ar koncertu “Skaņas Meditācija”. Tam sekos “Dienvidindijas senie garīgie dziedājumi” pasaulslavenu indiešu mākslinieku izpildījumā 28. jūnijā, bet festivālu noslēgs leģendārais “Nakts meditācijas” koncerts 30. jūnijā ar izcilo britu čellistu Metjū Bārliju.

.................................Šī gada Introvertās mākslas festivālu AD LUCEM 27. jūnijā plkst. 20.00, Rīgas Reformātu baznīcā ar koncertu “Skaņas meditācija” atklās izcilā beļģu kamermūzikas grupa Musiques Nouvelles. “Skaņas Meditācija” ir koncertsērija, kuras Opuss #1 ar lieliem panākumiem tika prezentēts Bozar koncertzālē Briselē 2015. gada decembrī, savukārt Opuss #2 tika pirmatskaņots 2017. gada janvārī Monsas jaunajā koncertzālē Arsonic (Beļģija). Latvijas klausītājiem šīs koncertsērijas izlasi būs iespējams dzirdēt pirmo reizi. Programmā “Skaņas meditācija” iekļauta Arvo Perta, Olivjē Mesiāna, Johana Sebastiāna Baha, Gijoma de Mašo, Lučāno Berio, Andrē Ristika, Žana Pola Desī u.c. komponistu mūzika. Tā ir kontemplatīva skaņas liturģija, kas, meistarīgi sakausējot vienotā skaņu pasaulē mūsdienu laikmetīgās mūzikas kompozīcijas ar vecmeistaru darbiem, aizved iekšējā ceļojumā uz intīmu, īpaši smalku klausīšanās pasauli bezlaika skaņas telpā. Beļģu kamermūzikas grupa MUSIQUES NOUVELLES ir radoša laboratorija jaunām idejām, ansamblis gan atskaņo mūziku, gan organizē dažādus projektus starptautiskā mērogā, tostarp ārzemju komponistu rezidences Monsā.

28. jūnijā plkst. 20.00, Rīgas Reformātu baznīcā uz koncertu “Dienvidindijas senā garīgā mūzika” aicinās pasaulslavenā indiešu garīgās mūzikas izpildītāja Gājatri Venkataragavana un Indijas tradicionālo instrumentu ansamblis - Maisore Srikants (vijole) un Manojs Siva (mridangams), kuri pirmo reizi viesosies Latvijā, lai iepazīstinātu klausītājus ar Dienvidindijas mūzikas tradīciju (Karnātaku) un seno garīgo dziedājumu kultūru.
Karnātaka mūzikas tradīcija ir saglabājusies tikai četros mūsdienu štatos Indijas dienvidu daļā, un tā ir attīstījusies no senajām vēdiskajām tradīcijām. Galvenais uzsvars Karnātakas mākslā likts uz vokālo mūziku – vairums kompozīciju ir rakstītas dziedāšanai, un pat instrumentu spēle ir jāatskaņo gāyaki (dziedāšanas) stilā. Karnātakas tekstus ir radījuši seno laiku dzejnieki, bet rāgas ir īpaša Indijas klasiskās mūzikas sastāvdaļa, kur katrai skaņai un intonācijai ir dziļa jēga un nozīme. Gājatri Venkataragavana ir viena no ievērojamākajām indiešu profesionālās mākslas dziedātājām. Viņa ir vispieprasītākā Karnātakas mūzikas izpildītāja Indijā un ārzemēs, kā arī Indijas Nacionālā publiskā radio (All India Radio) augstākā līmeņa akreditētā māksliniece.

Festivāla noslēgumā 30. jūnijā klausītāju gaida tikšanās ar izcilo improvizācijas meistaru Metjū Bārliju, kura leģendārie “Nakts meditācijas” koncerti kļuvuši par festivāla vizītkarti. Astoņu stundu garo koncertu no saulrieta līdz saullēktam šoreiz būs iespējams klausīties Kristiana Karla fon Stricka villā, Rīgā, Aristīda Briāna ielā 9.
Nakts meditācija ir īpaša festivāla „Ad Lucem” tradīcija, ko 2010. gada vasarā, Vecgulbnes muižā uzsāka Metjū Bārlijs – fascinējošais britu čellists, kura personības spilgta iezīme ir radošums, atvērtība neparastām idejām un uzdrošināšanās. Nakts meditācijas koncertā iekļauts ļoti plašs repertuārs no Johana Sebastiana Baha skaņdarbiem līdz Džona Metkāfa un citu mūsdienu komponistu mūzikai, kā arī paša Bārlija improvizācijas akustiskajam, elektriskajam čellam un elektronikai. Koncerta laikā klausītāji var gremdēties orķestrālos akustiskā un elektriskā čella tembros, vērot video mākslu, vērstu uz uztveres koncentrāciju – sēžot, guļus uz segām, spilveniem vai guļammaisiem, iemigt, pamosties un nonākt citā, neikdienišķā uztveres dimensijā.

Starptautiskais Introvertās mākslas festivāls „Ad Lucem” (latīn. – uz gaismu) ieņem īpašu nišu Latvijas bagātajā kultūras norišu klāstā – tas meklē un izceļ garīgumu kā mākslas darba virsvērtību, izvirza to kā galveno mākslinieciskā izpildījuma kritēriju. Festivāls ar mākslas spēka palīdzību aicina ikvienu pievērsties savai iekšējai pasaulei, meklēt ceļu uz pašatklāsmi un gaismu sevī. Festivāla kontekstā ‘garīgums’ saistīts ar cilvēka dvēseles dziļāko būtību, ‘introverts’ apzīmē spēju apzināti iedziļināties būtiskajā un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.

Biļetes uz šī gada Introvertās mākslas festivāla Festivāla AD LUCEM koncertiem jau pieejamas „Biļešu servisa” tirdzniecības vietās un internetā Biļetes - BIĻEŠU SERVISS : KATRAM SAVU...

Plašāka informācija par Introvertās mākslas festivālu AD LUCEM facebook.com/festivals.adlucem/.

Festivālu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.