Sarunu ciklā „Simtgade un vēl” – brāļi Ābeles
Nacionālā Kino centra un Latvijas Nacionālās bibliotēkas kopīgi rīkotajā ciklā „Simtgade un vēl” esam jau pāri pusei un trešdien, 13. decembrī, notiks jau devītā saruna – režisori brāļi Raitis un Lauris Ābeles, topošā Simtgades dokumentālā filma „Baltu ciltis” un divas brāļu īsfilmas - „Kurši” (2015) un “Kastrāts kuilis” (2014). Sarunas sākums 18:00 LNB Ziedoņa zālē, ieeja brīva!
Trešdien, 13. decembrī – šāgada pēdējā saruna, režisori brāļi Raitis un Lauris Ābeles stāstīs par topošo dokumentālo filmu Baltu ciltis (pirmizrāde 2018. gada maijā) – tā būs populārzinātniska dokumentālā filma par baltu ciltīm ar vēsturiskās “realitātes” inscenējumiem un krāšņām animētām epizodēm. Filma stāsta par 13. gadsimta baltu tautām, kas vēlāk izveidoja latviešu nāciju. Filmas galvenais varonis, tirgotājs Larss no Gotlandes, apceļo zemes, ko apdzīvo kurši, latgaļi, sēļi, zemgaļi, prūši, jātvingi, galindi, augštaiši, žemaiši un prūši, iepazīstot šī reģiona kultūras specifiku un sniedzot skatītājam nelielu ieskatu mūsu senču dzīvē – ko viņi darīja, kā viņi dzīvoja, kam viņi ticēja un kas viņus darīja spēcīgus? Vēsturiskas rekonstrukcijas un inscenējumi, datoranimācija un zinātnisko ekspertu aizkadra komentārs ļaus ielūkoties Eiropas pēdējo pagānu dzīvē.
Filmas scenārija autors ir filozofs un tautas mitoloģiju pētnieks Toms Ķencis, viens no operatoriem – trešais brālis Ābele, Mārcis. Filma top studijā Tritone Studio, producenti – Dace Siatkovska, Kristele Pudāne, Toms Palmens.
Vakara turpinājumā skatāmies divas brāļu Ābeļu filmas, viena no tām viņus padarīja populārus Latvijā, bet otra – starptautiskā arēnā (līdz pat iespējai kvalificēties uz Oskara balvu), un seanss kopumā liecina par plašo spektru, kurā strādā abi brāļi.
Spēles īsfilma Kastrāts kuilis (2014, 22 min) ir impresionistisks stāsts par jaunu vīrieti Valteru un viņa noslēpumu, kas neļauj iejusties mazpilsētas sabiedrībā. Valters dzied vietējā baznīcas korī un pieskata no tēva mantotās cūkas, tomēr joprojām ir vientuļš un meklē mierinājumu Aijas kompānijā. Filma saņēma galveno balvu starptautiskajā īsfilmu festivālā Tamperē (Somijā), un šī balva ļāva kvalificēties sacensībai par ASV Kinoakadēmijas Oskara balvu kategorijā Labākā īsfilma.
Savukārt populārzinātniskā īsfilma Kurši (2015, 26 min) ir pamats, no kā izauga ideja par pilnmetrāžas filmu Baltu ciltis. Šis stāsts par vienu no nepakļāvīgākajām baltu ciltīm Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps tika atzīts par labāko īsmetrāžas dokumentālo filmu un piesaistīja plašas publikas interesi ar daudzveidīgajiem tehniskajiem paņēmieniem un atraktīvo vizualitāti, kādā režisori stāstīja šo vēsturisko stāstu.
LAURIS ĀBELE un RAITIS ĀBELE ir brāļi režisori, kas ieguvuši atšķirīgu izglītību, tomēr kopš 2007. gada strādā kopā filmu nozarē. Lauris pabeidzis bakalaura kursu filosofijā Latvijas Universitātē (2009) un ieguvis maģistra grādu filmu režijā Latvijas Kultūras akadēmijā (2011), Raitis Ābele maģistrantūru absolvējis Latvijas Universitātē kā klīniskais psihologs (2015), studējis kinomākslu Ņujorkas Filmu akadēmijā (2011). Kopā ar trešo brāli, kinooperatoru Mārci Ābeli viņi veido filmas, mūzikas video un dažādus ar video saistītus mākslas projektus, un ir ieinteresēti laikmetīgās problēmās un mākslinieciskos izpausmes veidos, lietojot spēcīgus vizuālus izteiksmes līdzekļus.
NKC un LNB ciklā Simtgade un vēl katra vakara programmu ievada īss stāstījums par vienu vēl topošu Simtgades filmu (plānoto pirmizrāžu secībā) un iepazīšanās ar filmas režisoru vai radošo grupu. Savukārt sarunas noslēgumā tiek izrādīta šī paša režisora vai studijas filma, kas tapusi nesenā pagātnē un sniedz ieskatu autora radošajā rokrakstā.
2018. gadā sarunu cikls Simtgade un vēl turpināsies ar pirmo tikšanos 10. janvārī, kad runāsim par Ginta Grūbes dokumentālo filmu Lustrum. Cikla sarunas paredzētas arī februārī un martā; kopumā šajā ciklā būsim iepazinušies ar 16 pilnmetrāžas filmu autoriem, un visas šīs filmas top Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei.