Mazajiem redzes invalīdiem – par Latvijas vēsturi audio grāmatas prezentācija Eiropas dienā
9. maijā, Eiropas dienā Latvijas Neredzīgo bibliotēkā notika audio grāmatas „Meldras un Matīsa ceļojums vēsturē” jeb „Latvijas dzīvā vēsture tīņiem” atvēršanas svētki.
Drukātajā versijā šī Jāņa Ūdra grāmata (”ZVAIGZNE ABC”, 2013) trīs gados iemantojusi plašu lasītāju loku. Latvijas televīzijas akcijā „Lielā lasīšana” „Meldras un Matīsa ceļojums vēsturē” ierindota Latvijas „TOP 100 grāmatu sarakstā.
Autors, izmantojot zinātniskas fantastikas žanra iespējas, dinamiskā sižetā izved pusaudžus caur Latvijas vēstures svarīgākajiem notikumiem, nevairoties arī no problemātiskām situācijām. Grāmata sākas ar Latvijas Brīvības cīņām un beidzas ar vienu no Dziesmotās revolūcijas centrālajiem notikumiem – tautas manifestāciju Mežaparkā. Mazie laika ceļotāji sava vectēva – vēsturnieka pavadībā tiekas gan ar leģendārā fotoaparāta „VEF MINOX” radītāju Valteru Capu un izcilo aviokonstruktoru Karli Irbīti, gan cenšas pārliecināt Valsts prezidentu Kārli Ulmani pretoties padomju okupācijai. Holokausta laikā viņi izglābj ebreju puisēnu, bet Vācijas kapitulācijas dienā tiekas ar latviešu leģionāriem, kas nolēmuši turpināt ciņu nacionālo partizānu vienībā...
Šajā pavasarī Latvijas Neredzīgo bibliotēkā tika sagatavota „Meldras un Matīsa ceļojuma vēsturē” audio versija, neparasto grāmatu ierunāja pats autors. Audio grāmatas prezentācijā, kas bija pieskaņota Eiropas dienai, Latvijas Neredzīgo bibliotēkā, vēstures skolotāja pavadīti, piedalījās arī Strazdumuižas internātvidusskolas audzēkņi, kam grāmatas atvēršana izvērtās savdabīgā vēstures stundā: rakstnieks pastāstīja vien retajam zināmus faktus par Latvijas okupāciju 1940. gadā un uzsvēra, ka sava valsts jāaizstāv jebkuros apstākļos. Jānis Ūdris arī uzskata, ka Latvijas atdošana bez cīņas 1940. gadā atstājusi dziļas pēdas nācijas vēsturiskajā atmiņā un ka politiskas konsekvences trūkums vēsturiskā perspektīvā izvēršas par bremzējošu faktoru mūsdienās. Skolēnus pārsteidza rakstnieka minētais fakts, ka Krievijas trīskrāsainais karogs, kas 9. maijā tika cilāts pie Pārdaugavas pieminekļa, Otrā pasaules kara laikā bija redzams vienīgi uz vācu armijā karojošo vlasoviešu mundiera piedurknes.
Audio grāmatas prezentācijā piedalījās arī tiesībsargs Juris Jansons. Viņš uzsvēra vēstures izpratnes nozīmīgumu jaunās paaudzes audzināšanā un pievienojās autora viedoklim, ka sava zeme jāaizstāv jebkādos apstākļos. „Tieši tādēļ, ka Latvija 1940. gadā tika atdota bez cīņas, mums joprojām dažkārt nākas skaidrot savu vēsturi un latviešu tiesības uz savu valsti,” teica tiesībsargs. Viņš uzsvēra, ka savas valsts aizstāvēšana, lai arī cik liels būtu agresoru pārspēks, ir svarīga arī cilvēktiesību dziļākās būtības vārdā.
Teksts: Ainārs Ašaks