Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:124, Did:0, useCase: 3


Izdota trešā grāmata bērniem par mākslu „Mula un portrets”

Redakcija
Redakcija

24. oktobrī iznāk jaunā grāmata „Mula un portrets”, kas ir trešais izdevums bērnu mākslas grāmatu sērijā „Mazā Mula pēta”, kuru izdod Biedrība bērniem „DROŠI un KOŠI”, izmantojot Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Tukuma muzeja un Mūkusalas Mākslas salona profesionālo atbalstu. Grāmatā var iepazīties ar spilgtākajiem 19. un 20. gadsimta latviešu māksliniekiem, kas strādājuši portreta žanrā vai savus darbus veltījuši cilvēka figūras un tipāžu studijām.

Grāmata „Mula un portrets” ir paredzēta bērniem vecumā no 8 līdz 12 gadiem, piedāvājot dažādu izziņas līmeņu aktivitātes. Turpinot aizsākto tradīciju, izdevumā iekļauti mākslas darbu un to darinātāju īsi biogrāfijas apraksti, kas apmierinās lasītgribētājus. Domāt kārajiem būs uzvedinoši jautājumi, kas aicinās analizēt reprodukciju saturu, bet „praktiķiem” izdomāti saistoši uzdevumi par katru grāmatā apskatīto tēmu – cilvēka figūras un tipāža studijas, portreti, pašportreti un parādes portreti.

Grāmatas veidotāji saturiski paplašināja portreta žanra robežas, atlasītos glezniecības paraugus pārstāv krāšņs latviešu mākslas klasiķu loks. Jāatzīmē, ka šis ir pirmais izdevums, kurā kā piemērs rādīts krievu autora Iļjas Galkina gleznotais Jūlija Federa parādes portrets. Citu vidū pārstāvēti 19. gadsimta mākslinieki – Kārlis Hūns, Jūlijs Feders, Ādams Alksnis, īpaša vieta atvēlēta gadsimtu mijas autoram, vienam no izcilākajiem portretistiem latviešu mākslas vēsturē – Janim Rozentālam, bet tādas spožas personības kā Edgars Iltners, Jānis Pauļuks un Maija Nora Tabaka atklās zīmīgas tendences 20. gadsimta portretglezniecībā. Tautā iemīļotajās gleznās redzamie tēli ļaus mazajiem lasītājiem iejusties dažādās lomu spēlēs, attīstot empātiju pret citiem, kā arī cenšoties izzināt pašiem savu personību vai, gluži praktiski, saprast, kā var uzzīmēt pašportretu.

Sērijas „Mazā Mula pēta” grāmatas domātas pirms- un sākumskolas vecuma bērniem un ģimenēm. Tās ir izzinošas un radoši rosinošas, jo katrā izdevumā galvenā varone Mula veido dialogu, liek pētīt, vērtēt, salīdzināt, vedot lasītāju cauri ik lappusei, – gan atklājot latviešu mākslas burvību, gan iesaistot bērnus radošos uzdevumos, kuri ir cieši saistīti ar konkrēto grāmatas tēmu. „Mula un portrets” ir trešā sērijas grāmata, pirms kuras iznākušas „Ainava kopā ar mazo Mulu” (2013) un „Dzīvnieki mākslas darbos” (2014). Pašlaik top pēdējais – ceturtais – izdevums, kas būs veltīts klusās dabas žanram Latvijas mākslā. Grāmatu plānots izdot 2015. gada sākumā.
Mulas mākslas grāmatu sērijas idejas iniciatores un literāro tekstu autores ir biedrības „DROŠI un KOŠI” pārstāves Kristīne Morozova un Inga Beitiņa, no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) puses 3. izdevuma veidošanā piedalījās LNMM izglītības programmu kuratore Marta Pallo, piedāvājot uzdevumu kopu un izceļot izvēlēto autoru rokrakstu spilgtākās iezīmes. Grāmatas galvenos varoņus un kopējo tēlu veidoja mākslinieks-ilustrators Reinis Pētersons.

Grāmatu „Mula un portrets” no 27. oktobra varēs iegādāties LNMM Zīmola fonda veikalos, Latvijas muzeju suvenīru veikalos, Jāņa Rozes grāmatnīcās Rīgā, kā arī citur Latvijā. Ja skolām vai mākslas skolām ir interese iegādāties izdevumu vairākos eksemplāros, lūdzam sazināties ar izdevēju – Biedrību bērniem „DROŠI un KOŠI”, rakstot uz e-pastu kristine@mula.lv, inga@mula.lv vai atstājot ziņu sociālā tīkla Facebook profilā https://www.facebook.com/mazaMula.

Grāmata „Mula un portrets“ iznākusi pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda, Latviešu fonda, kā arī Jāņa un Dinas Zuzānu finansiālajam atbalstam.