DIALOGĀ AR VĒSTURI. Pētera Krupņikova dzīvesstāsts
Pētera Krupņikova ģimene, LU Filozofijas un socioloģijas institūts un apgāds “Zinātne” izdevusi grāmatu par izcilo vēstures profesoru PĒTERI KRUPŅIKOVU.
Pēteris Krupņikovs (19.03.1920. Florence –20.02.2009. Rīga) Vēstures profesors, izcils lektors, viesprofesors daudzās universitātēs pasaulē, vairāku grāmatu un daudzu rakstu autors, pētījis Latvijas un Vācijas attiecību vēsturi Baltijā, it īpaši pievērsies baltvāciešu tematikai.
Ar plašajām zināšanām un izcilajām lektora prasmēm ieguvis autoritāti ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskajā pētniecības vidē. No 1992. gada pārsvarā dzīvojis un darbojies Vācijā, vasaras pavadot Latvijā. Kā viesprofesors lasījis lekcijas Stokholmas, Upsalas, Stenfordas, Ņujorkas, Bērklijas, Boloņas, Florences, Saloniku, Telavivas, Bāzeles un 16 Vācijas universitātēs.
Tiem, kuri pazina profesoru Pēteri Krupņikovu, šī ir ļoti gaidīta grāmata, jo tā nozīmē atkalsatikšanos un iespēju paturēt viņa stāstus jau kā tekstu. Ģimene, draugi, darbabiedri un studenti viņu pazina un atceras kā cilvēku, kuram bija īpašs talants stāstīt un iesaistīt klausītāju, faktiski paņemt savā varā. Vairākām studentu paaudzēm, sākot ar 20. gadsimta 50. gadiem, bija iespēja daudzu gadu garumā dzirdēt un piedzīvot Pētera Krupņikova – spoža intelektuāļa – vēstures stāstus. Klausītāji kļuva par lieciniekiem viņa personības reālai iekšējai brīvībai, tobrīd vēl nenojaušot, ka pēc dzirdētā ir mainījusies viņu dzīve.
Pētera Krupņikova dēls Dmitrijs virzījis šīs grāmatas tapšanu no tās ieceres līdz iznākumam ar vienu domu – iemūžināt tēva dzīvesstāstu, kas ir vērtīgs ne tikai viņa ģimenei, tēva draugiem, līdzgaitniekiemun bijušajiem studentiem, bet patiesa vērtība ikvienam lasītājam, kurš vēlas izprast, kas ar mums noticis un kam ir bijis jāiziet cauri cilvēkam, kuram bijis lemts dzīvot Latvijā un Eiropā 20. gadsimtā.
Lasītājiem tiek nodota dzīvesstāsta literārā versija, ko pēc Dagmāras Beitneres audiointervijām rūpīgi izstrādājusi Gunta Strautmane kopā ar Jolantu Treili, saglabājot profesora stāstījuma plūdumu un viņam raksturīgo izteiksmi.
Izdevuma veidotāji cer, ka kopīgiem spēkiem radītā grāmata saglabās nākotnei spilgta un godam nodzīvota mūža liecību.
Izdevumu papildina bagātīgs fotoattēlu klāsts, komentāri un personu rādītājs.