Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:325, Did:0, useCase: 3


Putina troļļi. Izdota biedējoša Krievijas informatīvā kara hronika

Redakcija
Redakcija

Džesika Aro (Jessikka Aro) ir uzrakstījusi biedējošu un aizraujošu grāmatu, Krievijas informatīvā kara hroniku, ik detaļa stāstu padara ne vien par laikmeta dokumentu, bet arī apliecina vēstījuma patiesumu. Grāmata – lielgabala, nē, drīzāk, ņemot vērā izplatību un bīstamību – radioaktīvs lādiņš. Grāmata – kliedziens, kas satricina un atklāj baisas patiesības. Putina troļļu atmaskošana ir bīstams, vitāls un galu galā varonīgs darbs. "Atmaskojot Putina institucionalizētās troļļošanas operācijas, Dž. Aro gajusi ceļu, pa kuru iepriekš nevienam nav bijis drosmes doties, tas darīts, pastāvot milzu draudiem. Grāmatas autore ir izdarījusi nenovērtējamu pakalpojumu visai pasaulei, parādot mums, kā šī taktika strādā, lai mēs varētu labāk sevi aizstāvēt turpmāk,” — raksta finansists, rakstnieks Bils Brauders.

Šī ir nozīmīga grāmata tiem, kas vēlas izprast kompleksos, mulsinošos veidus, kā realitāte tiek ražota digitālajā laikmetā. Latvijā šī grāmata aizpildīs nepiedodami neaizpildītu lauku. Somu autores stāsts spilgti izgaismo tiešsaistes informācijas manipulatīvo operāciju tumšo pasauli, kas var izjaukt cilvēku dzīvi un demokrātiju veselību. Putina troļļi atklāj noslēpumu Kremļa koordinēto, militārā stila sociālo mediju operāciju, kas lielākoties vērsta pret Rietumu pasauli.
Pētot troļļu darbību ietekmi ārpus Krievijas, - Ukrainā, Baltijas valstīs, Ungārijā, ASV un citur, autore uzzinājusi, cik daudzu valstu iedzīvotāji ir Kremļa izstrādāto informācijas kampaņu upuri. Šīs darbības bieži tika veiktas caur organizētu “troļļu fabriku”, kuru vada Krievijas drošības un izlūkošanas struktūras, izmantojot neregulētas sociālo mediju platformas, tostarp YouTube, Facebook un Twitter. Sakarā ar Dž. Aro bezprecedenta izmeklēšanām par prokremliskajiem sociālo mediju troļļiem, autore kļuva par starptautiskas propagandas un naida runas kampaņas mērķi. 2019. gadā ASV Valsts departaments par drosmi autorei piešķīra balvu Women of Courage Award. Tābrīža ASV prezidents Tramps neatļāva Dž. Aro šo balvu pasniegt.

“Agrāk savā karjerā es biju rakstījusi arī par citu propagandas iekrāsotu konfliktu, par Krievijas un Gruzijas karu 2008. gadā. Bet Ukrainā 2014. gadā starptautisko un sociālajos medijos milztošo viltus informācijas kampaņu skaits bija milzīgs. Mani vienmēr ir saistījuši nemilitāri naidīgi ietekmes veidi, psiholoģiskas operācijas un civiliedzīvotājiem paredzēta viltus informācija.

Nacistiskā Vācija un Padomju Savienība pasaulei iemācīja, cik ātri politiskā vadība, ja grib, var pārņemt pilsoņu apziņu savās rokās un ieprogrammēt viņus par režīmam lojāliem kalpotājiem. Lai noturētos pie varas un sasniegtu savus mērķus, diktatoram vajadzēja tikai iegrožot brīvos medijus un pārvērst tos par valdības megafonu – pakāpeniski vai ar spēku. Viens no kara propagandas vēsturiski ietekmīgākajiem paņēmieniem ir ienaidnieka dehumanizācija, pārvēršana par briesmonīgiem necilvēkiem. Kad ienaidnieks ir nomelnots, karš pret to kļūst pamatots un kareivji motivēti cīnīties par it kā leģitīmu lietu.”(Džesika Aro, Putina troļli)

Grāmata tulkota vairāk nekā 15 valodās
Tulkojums tapis ar FILI – Finnish Literature Exchange – atbalstu