Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA piedāvā: Muzikālā pēcpusdiena “Pérola barroca”
Sestdien, 2016. gada 30. aprīlī, plkst. 16.00 Rīgas Senās mūzikas centrs sadarbībā ar Mākslas muzeju RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) aicina uz 12. Muzikālo pēcpusdienu programmā “Pérola barroca”. Pasākuma īpašie viesi būs mūziķu apvienība “Ernests Neimanis un Improvizācijas ansamblis”, kas klausītājiem atskaņos 17. gadsimta otrās puses itāļu skaņražu mūzikas pērles.
Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA (MMRB) Muzikālo pēcpusdienu programma “Pérola barroca” sniedz brīnišķīgu iespēju iepazīties ar 16.–18. gadsimta tradīcijām vizuālajā mākslā un mūzikā. 30. aprīlī muzejā uzstāsies senās mūzikas entuziasti – kolektīva “Ernests Neimanis un Improvizācijas ansamblis” dalībnieki – Ernests Neimanis (klavesīns, ērģeļpozitīvs), Laura Šarova (baroka vijole) un Elīna Vidriķe (dulčiana).
Koncertam ansamblis izvēlējies īpašu programmu, iestudējot efektīgus un virtuozus 17. gadsimta otrās puses itāļu autoru skaņdarbus. Mūziķi uzsver, ka “šis ir viens no sarežģītākajiem senās mūzikas periodiem, vienlaikus skaistām, dažādām nokrāsām bagātām melodijām atklājot ļoti racionālus, pārdomātus kompozīcijas paņēmienus, liekot interpretam pirms atskaņošanas iedziļināties tā laika mūzikas specifikā līdz smalkākai niansei.” Klausītāji varēs baudīt Džirolamo Freskobaldi (Girolamo Frescobaldi), Mikelandželo Rosi (Michelangelo Rossi), Marko Učellīni (Marco Uccellini), Džovanni Antonio Bertoli (Giovanni Antonio Bertoli), Džovanni Batista Fontanas (Giovanni Battista Fontana) un citu komponistu mūziku.
Uz koncertu Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA aicināts ikviens interesents!
Biļešu cena: pieaugušajiem – 6,00 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 3,00 EUR.
Koncertā vietu skaits ir ierobežots (zāles ietilpība – 80 sēdvietas).
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
Uzziņas pie Ievas Andžānes, zvanot pa tālruni (+371) 67 357536 vai rakstot uz e-pastu Ieva.Andzane@lnmm.lv.
PAR MĀKSLINIEKIEM
Jauno mūziķu apvienība “Ernests Neimanis un Improvizācijas ansamblis” izveidojās 2015. gadā, līdzko kļuva zināms, ka visu trīs dalībnieku senās mūzikas studiju ceļš turpināsies Vīnes Mūzikas un mākslas privātuniversitātē MUK. Kolektīvs pārsvarā atskaņo 16.–18. gadsimta pirmās puses baroka mūziku, balstoties uz improvizatoriska rakstura skaņdarbiem, kā arī aizrautīgi pēta improvizēšanas mākslu, par pamatu ņemot basso ostinato deju modeļus.
Jaunais talantīgais klavesīnists Ernests Neimanis no 2012. gada Vīnē studē klavesīnspēli pie Ērika Trakslera (Erich Traxler) un āmuriņklavieres pie Mikaela Baljana (Mikayel Balyan). No 2014. gada viņš apgūst arī vēsturisko instrumentu pedagoģiju pie klavesīnista Stefana Gotfrīda (Stefan Gottfried). Ernests Neimanis vairākkārt iestudējis kamermūzikas programmas Latvijā, kā arī uzstājies ar orķestri dažādās Austrijas koncertzālēs.
Jaunā baroka vijolniece Laura Šarova studē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Senās mūzikas katedrā, pie Agneses Kanniņas-Liepiņas apgūstot baroka vijoļspēli. 2015. gadā mācījusies Stokholmā pie Annas Valstrēmas (Ann Wallström), bet šobrīd “Erasmus” apmaiņas programmā studē Vīnes Mūzikas un mākslas privātuniversitātē pie Ulrikes Engelas (Ulrike Engel). Senās mūzikas cienītājiem Laura Šarova pazīstama kā baroka orķestra “Collegium Musicum Riga” māksliniece. Savu koncertpieredzi mūziķe guvusi arī citu orķestru un kameransambļu sastāvos Vīnē, Kopenhāgenā, Stokholmā, Tallinā, Rīgā, Rēzeknē un citur.
Elīna Vidriķe studē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, iegūstot maģistra grādu fagota spēlē pie Andra Arnicāna, kā arī “Erasmus” apmaiņas programmā Vīnē pie Marčelo Padilla (Marcelo Padilla). Tallinas Mūzikas akadēmijā studējusi pie Pētera Sarapū (Peeter Sarapuu). Elīna Vidriķe ir baroka orķestra “Collegium Musicum Riga” fagotu grupas koncertmeistare un vēsturisko pūšaminstrumentu ansambļa “Stadt-Hautboisten Riga” māksliniece. Vairākkārt muzicējusi Tallinas un Helsinku baroka orķestros, kā arī Sanktpēterburgas senās mūzikas ansamblī.
PÉROLA BARROCA
Katra mēneša noslēgumā Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA un Rīgas Senās mūzikas centrs mākslas un mūzikas mīļotājus aicina uz Muzikālajām pēcpusdienām “Pérola barroca” (portugāļu valodā – barokālā pērle), kurās harmoniski apvienojas izziņa un atpūta. Apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja iejusties baroka laikmeta gaisotnē, kas gadsimtiem ilgi ir valdzinājis cilvēkus ar kontrastu pilnām kompozīcijām, dramatismu un neierastiem mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem.
Pirms koncerta klausītāji var aplūkot muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā esošos darbus, iepazīstot baroka mākslas pasauli. Pēcpusdienas turpinājumā seko Rīgas Senās mūzikas centra baroka mūziķu neverbālais komentārs šim sarežģītajam un aizraujošajam periodam. 16.–18. gadsimta muzikālajām kompozīcijām ir sevišķi raksturīga iedziļināšanās detaļās, kas valdzina ar patiesu daiļumu un izpildījuma pilnību.
“Pérola barroca” pēcpusdienas aicināti apmeklēt visi interesenti. Pasākumu formāts ļauj katram pašam izvēlēties savu iesaistīšanās formu – kļūt par koncerta klausītāju vai ekspozīcijas skatītāju, kurš mūzikas skaņu pavadībā bauda klasiķu mākslu.
2016. gada pavasara sezonā koncerti norisinās ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
(Reklāmas plakāts 12. Muzikālajai pēcpusdienai “Pérola barroca” 30.04.2016.
Māksliniece: Kristīne Jansone)