Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:127, Did:0, useCase: 3


Valmiermuižā pirmoreiz Latvijā viesosies rīkles dziedāšanas sekstets “Khusugtun”

Redakcija
Redakcija

Spēcīga, netverama plašuma sajūtas caurstrāvota mūzika, kas ikvienam klausītājam liek justies labi, – šādu piedzīvojumu katram ir iespēja izbaudīt starptautiskajā Valmiermuižas etnomūzikas festivālā 6. jūlijā, kurā pirmo reizi Latvijā viesosies rīkles dziedāšanas sekstets “Khusugtun” no Mongolijas.

Uz festivāla lielās skatuves Valmiermuižas parkā šogad gaidāmi īpaši un neparasti viesi: pirmo reizi Latvijā viesosies mongoļu sekstets “Khusugtun”, lai priecētu festivāla viesus ar khöömii un rīkles dziedāšanu. “Khusugtun” dziedātājs Batzorigs gan Latvijā jau ir pazīstams pēc sadarbības ar bungu un dūdu grupu “Auļi” projektā “Senču balsis”.
Video grupas “Auļi” un Batzorig Vaanchig dziesmai “Hunnu Guren”:

Ja “Khusugtun” būtu attēls, tas būtu petroglifs; ja tas būtu dabas elements, tā būtu upe, – saka pasaules mūzikas eksperti. Mongoļu valodā “khusug” nozīmē ratus, ar kuriem sendienās tika pārvadātas jurtas, savukārt “Khusugtun” nozīmētu “ratu ļaudis”. Tas cieši saistīts ar nomadu kultūru – tāpat kā viņu senči, arī šie seši mūziķi ceļo pāri visai pasaulei. Viņi dāvā klausītājiem skanīgas melodijas, lai attīrītu cilvēkus no 21. gadsimta radītā stresa un ikdienas rūpēm un stiprinātu saikni ar dabu. Grupas mūziķi spēlē gan tradicionālos mongoļu stīgu instrumentus, dažādus lautas paveidus, ģitāru, čellu un jatgas cītaru, gan virstoņu spēles instrumentus un sitaminstrumentus. Bet pats galvenais viņu muzicēšanā, protams, ir mongoļu virstoņu dziedāšana khöömii.

Video dziesmai “The Camel”:

Grupa īpašu starptautisku popularitāti ieguva pēc panākumiem Starptautiskajā khöömii festivālā Ulanbatorā 2009. gadā, BBC Proms 2011. gadā, mūzikas festivālā Rainforest 2012. gadā un izcīnītās 2. vietas Asia’s Got Talent 2015. gadā. Bet viņu viesošanās Valmiermuižas etnomūzikas festivālā ir unikāla iespēja dzirdēt “Khusugtun” priekšnesumu. Kaut arī grupa dibināta jau 2009. gadā, viņu diskogrāfija nav plaša: pašas grupas producētais “Khusugtun, Ethnic Ballad Group” (2009), kā arī Routes Nomades / Buda Musique izdotie albumi “An Anthology of Mongolian khöömii” (2017) un “Jangar” (2020).
6. jūlijā uz divām skatuvēm Valmiermuižas parkā visas dienas garumā gaidāmas aizraujošas, daudzkrāsainas muzikālas performances, ko sniegs etnomūzikas grandi “Albaluna” no Portugāles, starptautiskā Baltijas grupa “The Baltic Sisters”, kā arī pašmāju “Iļģi”, “Laimas Muzykanti”, “Alum Alu”, “Ogas”, “Nielslens Lielsliens” un meditatīvo priekšnesumu meistars Harijs Vagrants. Līdzās muzikālajām performancēm festivālā uzstāsies ukraiņu dzejniece Ļuba Jakimčuka kopā ar latviešu koklētāju Latvīti Cirsi, bet festivāla programmu bagātinās spāņu mākslinieka Jordi NN īpaši veidotā milzu uguns skulptūra, buto dejas performance, krāšņa izklaides programma ģimenēm ar bērniem ar cirka mākslinieku piedalīšanos, izjādes ar zirgiem un radošas meistarklases.

Šī gada festivāla dalībnieku mūzikas saraksts Spotify: https://open.spotify.com/playlist/4...

Plašāka informācija par gaidāmo pasākumu pieejama festivāla Facebook lapā un vietnē etnovalmiermuiza.lv.

Iegādājies biļetes iepriekšpārdošanā ŠEIT.

Valmiermuižas etnomūzikas festivālu organizē Valmiermuižas kultūras biedrība un Kultūras menedžmenta centrs “Lauska”, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Valmieras novada pašvaldība, Valmiermuižas alus darītava, VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, Rīgas cirks, Vivi, Ramirent, TOI TOI Latvija, ZAAO un citi.
Tiekamies Valmiermuižas etnomūzikas festivālā 6. jūlijā!