Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:281, Did:0, useCase: 3


NKC veido Latvijas filmu izlasi Ukrainas bēgļu centram

Redakcija
Redakcija

Ar Latvijas filmu studiju atbalstu un atsaucību Nacionālais Kino centrs veido Latvijas filmu izlasi, kas bez maksas tiek demonstrēta Ukrainas bēgļu centrā Kongresu namā.

Filmu izlase kopš 9. marta tiek demonstrēta katru dienu Kongresu nama Mazajā zālē centra darbības laikā, palīdzot Ukrainas bēgļu centra apmeklētājiem un īpaši bērniem kliedēt psiholoģisko spriedzi un kvalitatīvi piepildīt laiku, ko nākas pavadīt bēgļu centra telpās. Filmu izlases pamatā ir augstvērtīgā Latvijas animācijas tradīcija, kuru pārstāv dažādu autoru īsfilmu kolekcijas – režisoru Nila Skapāna, Rozes Stiebras, Edmunda Jansona un studijas Animācijas Brigāde filmas, ko veidojuši režisori Dace Rīdūze, Jānis Cimmermanis, Ēvalds Lācis, Māris Brinkmanis. Studija Atom Art piedāvā arī režisoru Reiņa Pētersona un Māras Liniņas filmas, programmas veidošanā iesaistījušās arī filmu studija Rija un VFS Films.

Lielākā daļa filmu ir veidotas bez teksta un dialogiem, tāpēc būs ukraiņu bērniem un pieaugušajiem skatītājiem saprotamas arī bez tulkojuma, tomēr ir arī dažas pilnmetrāžas filmas, kam jau iepriekš bijis sagatavots tulkojums ukraiņu valodā. Šādā versijā (ar ukraiņu valodas subtitriem) tiks demonstrēta režisora Edmunda Jansona Simtgades animācijas filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (2018), arī režisora Vara Braslas Simtgades spēlfilma Vectēvs, kas bīstamāks par datoru (2017), savukārt Rozes Stiebras vizuāli skaistā un mūzikas piesātinātā pilnmetrāžas filma Saule brauca debesīs (2018) tiks demonstrēta ar angļu subtitriem, bet saprotama arī bez tulkojuma, jo veidota pēc mūzikla nosacījumiem. Jāpiebilst, ka tulkojumu neprasa arī citas bērnu iemīļotas un nesen restaurētas Rozes Stiebras muzikālās filmiņas – Zelta sietiņš (1975), Zaķīšu pirtiņa (1979) un citas.

Pirmā Latvijas filmu izlase šobrīd sakomplektēta no trim pilnmetrāžas filmām un 29 īsfilmām, kopējais ekrāna laiks – nepilnas deviņas stundas, tātad visas dienas garumā apmeklētāji var skatīties arvien jaunas filmas vai arī iegriezties kinozālē dažādos laikos. Ņemot vērā Latvijas filmu studiju un autoru ārkārtīgo atsaucību un arī iespēju, ka bēgļu centra darbība tiks paplašināta, Nacionālais Kino centrs turpina komplektēt filmu programmu, ar ko varēs papildināt šābrīža piedāvājumu.