Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:281, Did:0, useCase: 3


"Lielais Kristaps 2021" kinobalvas iegūst Guna Zariņa, Petrs Buhta un "Gads pirms kara"

Redakcija
Redakcija

Ar balvu pasniegšanas ceremoniju tiešraidē no “Hanzas perona” 27. februārī noslēdzās Nacionālā kino balva “Lielais Kristaps”.

Balva par mūža ieguldījumu filmu mākslāetrs Buhta U

Kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa

Balvu atbalsta Hannu Pro

Labākā pilnmetrāžas spēlfilma

GADS PIRMS KARA, režisors Dāvis Sīmanis, producents Roberts Vinovskis, Lokomotīve, kopproducenti Uljana Kim (LT), Produkce Radim Prochazka (CZ).

Žūrijas pamatojums: Uzvarētāja kategorijā “Labākā pilnmetrāžas spēlfilma” apvieno unikālu māksliniecisko redzējumu ar augstas kvalitātes kino veidošanu visos līmeņos pārdomas rosinošā filmā, kas atbalso mūsu kopīgo izpratni par sarežģīto laiku, kurā dzīvojam. Skaists kino ceļojums, kurā mēs satiekam daudz dažādu personāžu (gan vēsturisku, gan izdomātu), pētot cilvēka prātu un cilvēka pieredzi, bet ne bez sirreāliem un ekspresionistiskiem elementiem. Latvijas skatītāji varēs iepazīt galvenā varoņa episko ceļojumu, kad filmu sāks izrādīt kinoteātros aprīlī.

Labākā īsmetrāžas spēlfilma

NEGAISS, režisors Jāzeps Podnieks, producenti Daiga Livčāne, Jāzeps Podnieks, Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālā Filmu skola

Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma

DELLE, režisors Andrejs Verhoustinskis, producents Bruno Aščuks, Studija Centrums

Žūrijas pamatojums: Uzvarētāja kategorijā “Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma” ir smalks portretējums un kopumā emocionāli spēcīga filma, kas pēta mīlestības, ilgošanās un zaudējuma tēmas. Filmas centrā ir viena vienīga galvenā varone, kura ir veltījusi savu dzīvi mākslai un sniegusi kino veidotājiem vēl nebijušu pieeju saviem darbiem un savam traģiskajam dzīvesstāstam. Rūpīgi strukturēto naratīvu papildina starptautiski ļoti augstā līmenī veidota montāža un operatora darbs; režisors ir arī apveltīts ar īpašu talantu darbā ar savas filmas personāžiem.

Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma

PĀRCELTUVE, režisors Pauls Ķesteris, producenti Gints Grūbe, Inese Boka-Grūbe, Mistrus Media, kopproducents Latvijas Televīzija

Labākā animācijas filma

ČUČI ČUČI, režisore Māra Liniņa, producentes Sabīne Andersone, Ieva Vaickovska, Atom Art

Labākā daudzsēriju filma

EMĪLIJA. LATVIJAS PRESES KARALIENE, režisori Andis Mizišs, Kristīne Želve, Dāvis Sīmanis, Gints Grūbe, producenti Gints Grūbe, Inese Boka-Grūbe, Mistrus Media, kopproducenti Tet Studio, Latvijas Televīzija

Labākā debijas filma

TIZLENES, režisore Marta Elīna Martinsone, producents Guntis Trekteris, Ego Media, kopproducenti Tet Studio, 8Heads Productions (CZ)

Labākā studentu filma

PRIEKUĻU MILJONĀRI, režisore Līva Polkmane, producentes Daiga Livčāne, Alise Peniga, Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālā Filmu skola

Labākais spēlfilmas režisors

Laila Pakalniņa (Spogulī)

Labākais scenārists

Dāvis Sīmanis, Tabita Rudzāte, Uldis Tīrons (Gads pirms kara)

Labākais spēlfilmas operators

Andrejs Rudzāts (Emīlija. Latvijas preses karaliene, Gads pirms kara)

Labākā aktrise galvenajā lomā

Guna Zariņa (Emīlija. Latvijas preses karaliene)

Labākais aktieris galvenajā lomā

Petrs Buhta / Peter Buchta (Gads pirms kara)

Labākā aktrise otrā plāna lomā

Agnese Budovska (Wild East. Kur vedīs ceļš)

Labākais aktieris otrā plāna lomā

Lauris Dzelzītis (Gads pirms kara)

Labākais filmas mākslinieks

Kristīne Jurjāne (Gads pirms kara)

Labākais kostīmu mākslinieks

Jūlija Volkinšteine (Tizlenes)

Labākais grima mākslinieks

Aija Beata Rjabovska (Gads pirms kara)

Labākais komponists

Santa Ratniece (Dabiskā gaismā)

Labākais skaņu režisors

Sauļus Urbanavičs / Saulius Urbanavicius (Gads pirms kara)

Labākais montāžas režisors

Ieva Veiverite / Ieva Veiveryte (Spogulī)

Labākais dokumentālās filmas režisors

Ivars Zviedris (Uz neredzīti, Brasa!)

Labākais dokumentālās filmas operators

Valdis Celmiņš (Es piedzimu Rosellīni)

Labākais animācijas filmas režisors

Edmunds Jansons (Goda sardze)

Labākais animācijas filmas mākslinieks

Jurģis Krāsons (Trubā)

Šogad “Lielā Kristapa” starptautiskajā žūrijā strādāja kinokritiķe Daira Āboliņa (Latvija), producents Gary Cranner (Norvēģija), aktrise Aiste Dirziute (Lietuva), producente Arta Ģiga (Latvija), režisors Arvīds Krievs (Latvija).

Lielais Kristaps - īpašās balvas

Balvu par mūža ieguldījumu filmu mākslā pasniedza kostīmu māksliniecei Ievai Kundziņai. Balvu atbalsta “Hannu Pro” un pasniedza Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.

“Latvijas Mobilā Telefona” balvu “Gada inovācija kino mākslā” pasniedza Lailas Pakalniņas filmai “SpogulI”. Juris Binde, LMT prezidents: “Pateicoties zinātnes un tehnoloģiju attīstībai, 21. gadsimtā sabiedrības zināšanas par dažādām pasaules norisēm ir dziļākas un pilnīgākas nekā jebkad agrāk. Varbūt tieši tāpēc cilvēki joprojām labprāt tic pasakām - cilvēka dabā ir ļauties visa nezināmā, neparastā un pat mistiskā valdzinājumam. Jo vairāk mītu zinātne atspēko, jo vairāk vietas radošumam un fantāzijai. Lailas Pakalniņas filma “Spogulī” brīnišķīgi savieno pasaku pasauli un mūsdienu tehnoloģijas, atgādinot skatītājam - radošumu un zinātni nevajag pretnostatīt, tās viena otru lieliski papildina.”

Starptautiskās kinokritiķu federācijas FIPRESCI Latvijas nodaļas savu balvu piešķīra Lailas Pakalniņas filmai “Spogulī”. To pasniedza kino zinātniece Zane Balčus: “Par inovatīvu un asprātīgu filmas formas un satura risinājumu, interpretējot klasisku pasakas vēstījumu laikmetīgā audiovizuālā valodā.”

“Izdevniecības žurnāls Santa” balvu pasniedza digitālā žurnāla “Santa +” vadītājs Kristaps Skujiņš: “Mans kolēģis, “Santa.lv” galvenais redaktors Ralfs Dravnieks, pirms vairākiem gadiem nonāca Brasas cietumā. Bet tas nav iemesls, kāpēc viņš šodien nav šeit. Patiesību sakot, toreiz viņš cietumā bija darba darīšanās - kā žurnāla “Klubs” žurnālists. Tobrīd vēl neviens nevarēja iedomāties, ka šīs ieslodzījuma vietas dienas ir skaitītas. Arī mēs, “Izdevniecība žurnāls Santa”, esam dokumentālisti - gluži tāpat kā Ivars Zviedris. Arī mēs fiksējam cilvēku personības un attiecības, to, kā mainās pasaule, cilvēku dzīves un likteņi. Arī par Ivaru gadu gaitā mums ir savākta mapīte. Simpatizējot Ivara Zviedra talantam, vēlamies pasniegt viņam šo balvu un digitālā žurnāla “Santa+” mūža abonementu.”

Interneta žurnāls “Kino Raksti” savu balvu piešķīra filmai “Tizlenes”, kurai veltītās publikācijas aizvadītā kinogada laikā izpelnījušās vislielāko lasītāju ievērību. Balvu pasniedza portāla līdzredaktore, kino zinātniece Elīna Reitere.

SIA “Rīgas nami” kinoteātra “Splendid Palace” skatītāju simpātiju balvu 2021 pasniedza kinoteātra “Splendid Palace” vadītāja Ieva Sīpola: “Mēs priecājamies, ka varam atvērt kino zāles festivāla skatītājiem un klātienē skatīties labākās nacionālā kino filmas, svinēt pirmizrādes un plānot jaunāko latviešu filmu seansus! Šodien man ir tas gods pasniegt balvu spilgtai, vēsturiskai un iedvesmojošai filmai, kas skatītājiem kinozālēs lika atgriezties vairākkārt, lai noskatītos visu filmu. Balvu saņem daudzsēriju mākslas filma “Emīlija. Prese Karaliene””.

“Valmiermuižas alus darītavas” balvu saņēma filma “Wild East. Kur vedīs ceļš”. “Vēlamies balvu pasniegt Matīsam Kažam par īpašo redzējumu, kas klasiskām vērtībām piešķir mūsdienīgu skanējumu, bet kinematogrāfiskos jaunievedumus padara par jaunu tradīciju pieteikumu.”

No 7. līdz 25. februārim notika skatītāju balsojums LSM.lv - Uzticamas ziņas, balvu pasniedza žurnāliste, LTV "Kultūras ziņu" vadītāja, režisore Adriāna Roze. “Ikviena filma ir sabiedrības rezultāts, kas to ir veidojusi. Skatoties filmas, mēs redzam cilvēku daudzveidību, iepazīstam citas kultūras, un kino ir arī viens no spēcīgākajiem empātijas attīstīšanas instrumentiem. Mēs esam dažādi, taču jebkuras tautas vēsturē ir vairāki nozīmīgi brīži, kad neviennozīmīgais kļūst par viennozīmīgu, par baltu vai melnu un ir jāizvēlas puse. Šī ir iespēja Krievijas sabiedrībai izrādīt tādu pašu drosmi, vienotību un neatlaidību kā šajās dienās apliecinājuši Ukrainas iedzīvotāji. Ir jāsaprot, ka mūsu kaimiņu lielvalsts diktators ir sācis karu ne vien pret Ukrainu un Rietumu pasauli, bet arī pret savu tautu. Iespējams, vienīgais instruments, lai pārtrauktu Putina agresiju, ir Krievijas sabiedrības rokās, pārtraucot šo 20 gadus ilgo izbrukumu pašiem sev. Latvijas sabiedrības portretējums ir redzams visās “Lielā Kristapa” nominētajās un arī nenominētajās filmās. Kas no tā šķiet veiksmīgākais, skatītāji vienojās sabiedrisko mediju portāla lsm.lv balsojumā, un šī daļa sabiedrības balvu piešķir filmai “Bedre”.

No 24. februāra līdz 5. martam plaša “Lielā Kristapa” programma skatāma portālā Latvijas filmu katalogs | Filmas.lv | LMDb, un tā ir sadalīta vairākās apakšprogrammās.

Astoņas dažādos laikos tapušas filmas ļauj novērtēt kostīmu mākslinieces Ievas Kundziņas, kura šogad saņēma “Lielo Kristapu” par mūža ieguldījumu, talantu: “Četri balti krekli” (1967), “Ceplis” (1972), “Dāvana vientuļai sievietei” (1973), “Puika” (1977), “Agrā rūsa” (1979), “Akmeņainais ceļš” (1983), “Sprīdītis” (1985) un “Maija un Paija” (1990).

Programma “Viņi ir ar mums” godina spilgtas Latvijas kino personības, kuru dzīves pārtrūka 2021. gadā. Šajā programmā iekļautas filmas “Skumjš stāsts par māsu Keriju” (režisors Ansis Bērziņš, 1978), “Burvīga diena” (režisors Nils Skapāns, 2010) un “Pavasaris” (2000, režisors Nils Skapāns), “Teritorija. Vija Celmiņš” (režisors Olafs Okonovs, 2014), “Vakara variants” (galvenajā lomā - Astrīda Kariša, 1980), “Varmācības meditācija” (galvenajā lomā - Armands Reinfelds, 1993), “Keep Smiling!” (režisors Askolds Saulītis, 2003) un “Puika” (mūzikas autors - Mārtiņš Brauns, 1977).

No 27. februāra līdz 5. martam vietnē Latvijas filmu katalogs | Filmas.lv | LMDb būs skatāma arī Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās Filmu skolas studentu filmu izlase: “Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas. 1. daļa” (režisore Lāsma Bērtule), “Mia” (režisors Emīls Alps), “Negaiss” (režisors Jāzeps Podnieks; filma saņēma “Lielo Kristapu” kategorijā “Labākā īsmetrāžas spēlfilma”), “Priekuļu miljonāri” (režisore Līva Polkmane, filma saņēma “Lielo Kristapu” kategorijā “Labākā studentu filma”) un “Profesors un Gena” (režisore Elza Gauja).

Latvijas filmu nozares vadošā institūcija - Nacionālais Kino centrs - savu 30 gadu jubileju svin ar atskatu atjaunotās valsts filmu nozares vēsturē, portālā filmas.lv ar ekspertu balsojuma palīdzību apkopojot nozīmīgākās filmas katrā no trim desmitgadēm. Katras desmitgades filmu izlasei pievienots arī apraksts par konkrētā perioda būtiskākajām iezīmēm un laikmeta kontekstu. https://www.filmas.lv/nkc30/#

Daudzas godalgotās un nominētās filmas iespējams skatīties straumēšanas platformās un Vimeo.

Šogad “Lielā Kristapa” balvu pasniegšanas ceremonija norisinājās “Hanzas peronā”, un to vadīja aktrises Iveta Pole un Marija Linarte, tās režisors - Mārtiņš Ķibers. Ceremonijas norisei tiešraidē varēja sekot portālā LSM.lv un Latvijas televīzijā.

Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” rīkoja biedrība Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kino centru un Latvijas Republikas Kultūras ministriju, atbalstīja Rīgas dome, “Latvijas Mobilais telefons” un “Hannu Pro”. “Lielā Kristapa” partneri: “Splendid Palace”, Latvijas Nacionālais arhīvs, Rīgas Kino muzejs, “Neiburgs”, “Amber Distribution Latvia”, “Skrīveru saldumi”, “Valmiermuiža”, “Mitto”, “Masterprint”, “Kalve” un “Entresol”, informatīvais atbalsts: Latvijas Televīzija, LSM, “Cālis”, “Diena”, “Kultūras Diena”, “Kino Raksti” un “Santa”.

Informācija no: lielaiskristaps.lv