Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:203, Did:0, useCase: 3


Kā uzcelt piparkūku mājiņu un pagatavot pūdercukura glazūru

Redakcija
Redakcija

Lai iegūtu stabilu, kārtīgu piparkūku mājiņu, ieteicams to celt vairākos etapos. Ir jāsagatavo stingrs pamats, uz kura tiks novietota piparkūku mājiņa (var izmantot dēlīti). Uz tā novieto izcepto piparkūku mājiņas pamatni un ar nelielu daudzumu glazūras to nostiprini.

Uz piparkūku mīklas pamatnes nostiprini sānu un gala sienas, vienlaicīgi sastiprinot tās kopā. To dari tā: vienu līmējamās detaļas malu pārklāj ar glazūru, tad otru detaļu piespied klāt un gaidi, līdz pūdercukura glazūra sacietē.

Ka mājās pašam pagatavot piparkūku mīkli, atradīsi ŠEIT.Žūšanas laiks ir atkarīgs no glazūras konsistences, pūdercukura daudzuma tajā un gaisa mitruma. Jo siltāka un sausāka telpa, jo žūšana notiek ātrāk. Ja glazūra ir pārāk šķidra, žūšanas process var ievilkties. Tad ieteicams sienas atstutēt ar kādu priekšmetu. Sākuma etapā ar pūdercukura glazūru sastiprini arī visas četras skursteņa detaļas un noliec skursteni malā, ļaujot tam labi sacietēt. Līmēšanas un žūšanas process ir ļoti laikietilpīgs. Tāpēc vislabāk vienā dienā salīmēt kopā mājas sienas, lai tās kārtīgi sakalst, un turpināt mājiņas celšanu nākamajā dienā.Kad mājas sienas kārtīgi ir nostiprinātas un sakaltušas, var līmēt jumtu. Ar lielu daudzumu pūdercukura glazūras nostiprini jumta malas un jumta kori. Gaidi, lai sakalst. Tad ar glazūru piestiprini logu slēģus un durvis. Uz mājas jumta piestiprini skursteni.

Kad mājiņa ir uzcelta, var uzsākt mājiņas dekorēšanu. Ļauj vaļu fantāzijai. Var veidot no cukura glazūras interesantus rakstus, sirsniņas, sniegpārsliņas, baltas kupenas un lāstekas. Lai rastos sniega efekts, virsū var uzbērt baltās cukura pērlītes vai cukuru. Pie mājiņas var izveidot skaistu ziemas ainavu ar eglītēm, žogu, vai dzīvnieciņiem, kas pagatavoti no piparkūkas mīklas un noformēti ar pūdercukura glazūru.

Mājiņu vēlams uzglabāt sausās telpās, lai tā neuzsūktu mitrumu.

Kā pagatavot pūdercukura glazūru

Nepieciešams:
1 olas baltums
apmēram 200 g pūdercukura (pūdercukura daudzums ir atkarīgs no olu lieluma)
3 pilieni citrona sulas

Olu baltumu puto, līdz sāk veidoties putas. Pakāpeniski turpinot putošanu, pievieno izsijātu pūdercukuru, pēc tam pievieno citrona sulu. Glazūra jāputo, līdz tā iegūst viendabīgu krējuma konsistences masu un veido reljefu rakstu.

Olas baltumiem jābūt ļoti svaigiem. Olas baltumam jābūt labi atdalītam no dzeltenuma, jo vismazākais dzeltenuma piejaukums kavē olbaltuma masas uzputošanos. Lai glazūra ātrāk un labāk uzputotos, olu baltumus vēlams atdzesēt. Lai baltums saputotos labāk, putošanu ieteicams veikt traukā ar apaļu dibenu. Traukiem un putojamai slotiņai jābūt ideāli tīriem, bez tauku daļiņām.

Ja vēlies mājiņu dekorēt ar lielām sniega kupenām vai citiem rotājumiem no pūdercukura glazūras, sastāvdaļu daudzums ir jāpalielina. Ja visu glazūru uzreiz neizmantosi, ieteicams trauku ar glazūru pārklāt ar pārtikas plēvi, lai tā neapkalstu.

Glazūru izmanto gan mājiņas līmēšanai, gan dekorēšanai. Glazūru ievieto konditorejas maisiņā ar smalku uzgalīti vai pagatavo tūtiņu no pergamenta papīra, aizpildot 2/3 tilpuma. Tūtiņas malas cieši aizloki. Vēlamajā diametrā nogriez tūtiņas galu.

Jaukus, priecīgus un gaišus Ziemassvētkus!

Recepti iesaka www.dansukker.lv.