Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:363, Did:0, useCase: 3


Liepājas muzeja Kurzemes tautastērpu informācijas centrā iepazīstina ar etnogrāfisko zeķu daudzveidību

Redakcija
Redakcija

No 14. janvāra līdz 14. februārim Liepājas muzeja Kurzemes tautastērpu informācijas centrā Kūrmājas prospektā 16/18 skatāma ekspresizstāde “Etnogrāfiskās zeķes”, kurā var iepazīties ar kurzemnieču adītprasmi, kas līdz mūsdienām saglabātās rakstainās un mežģīņadījumu zeķēs un liecina par izcilu meistarību.

Kurzemes tautastērpu informācijas centrā turpina ciklu par etnogrāfisko rokdarbu tēmu, tāpēc pēc ekspresizstādes un radošajām darbnīcām par cimdiem seko etnogrāfiskajām zeķēm veltīts mēnesis.
Ekspresizstāde rāda greznajiem Dienvidkurzemes tautastērpiem atbilstošas ne mazāk greznas zeķes, īpaši izceļot Rucavas, Nīcas un Bārtas adījumus.

Liepājas muzeja krājumos ir bagātīgs etnogrāfisko zeķu klāsts. Izstādē ir skatāmas sieviešu zeķes, kas valkātas pie goda tērpa un ir izcili rokdarbu meistardarbi.

Mežģīņrakstos adītās zeķes ir gan no smalkas vilnas dzijas, gan no kokvilnas diegiem. Interesantas ir zeķes, kur apvienots ažūrs tamborējums stilba daļā ar adījumu pēdas daļā.

Ornamentu daudzveidība ir redzama daudzkrāsainajās vilnas zeķēs. Adītājas skaisti izadījušas ne tikai visiem redzamo stilba daļu, bet arī visu pēdu. Izstādē ir arī zeķes, kurās nav adīts papēdis un raksts ir nevis izadīts, bet izšūts uz balta adījuma.

Skatītāju var pārsteigt etnogrāfisko zeķu izmērs, tās ir salīdzinoši lielas un platas Izstādē ir aplūkojamas sietavas, ar ko notina stilbus un nēsāja zem zeķēm.

Izstādītas arī atšķirīgās un daudzveidīgās Alsungas zeķes. Krāsām un rakstiem bagātās Alsungas zeķes papildinātas ar suitu zeķu rakstu paraugu kolekciju. Tā ļauj izsekot tradicionālo rakstu veidošanās gaitai un rosina izmantot tos arī mūsdienās. Tautastērpu klātesamība nelielajā izstādē parāda pārdomātu un gaumīgu saskaņu Kurzemes tautastērpos.

Zeķu mēnesī – 27. janvārī paredzēta arī radošā darbnīca “Citāda zeķe” ,kas dos iespēju izmēģināt savādākus zeķu risinājumus.

Lia Ģibiete
Liepājas muzeja Kurzemes tautastērpu informācijas centra vadītāja