Ceļojums apkārt Zemeslodei 80 minūtēs ar LNSO, Rihardu Zaļupi un domubiedriem
Pirms Lieldienām,saulainajā zaļās ceturtdienas pēcpusdienā, Lielajā ģildē tikās ceļotgribētāji un noskaidroja, kā norisināsies Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO), Riharda Zaļupes, Agra Daņiļeviča, deju skolas Dzirna, Uģa Brikmaņa, Agneses Melbārdes un citu Latvijā atzītu mākslinieku ceļojums 80 minūtēs apkārt zemeslodei! Ceļojuma pirmizrāde notiks 12. aprīlī un ir plānotas četras izrādes. Šobrīd uz 13. aprīļa divām izrādēm visas biļetes ir norezervētas un izpārdotas, taču vēl ir pieejamas biļetes uz 12. aprīļa ģenerālmēģinājumu pl.10:00 un pirmizrādi pl.19:00.
Tikšanās laikā mūzikas un libreta autors Rihards Zaļupe stāstīja par to, kā tapa ideja par baletu:
“Projekts radās tieši pirms gada, kas ir ļoti īss laika periods šāda apjoma projektam, proti, baletam. Pagājušā gadā tieši pēc LNSO bērnu koncertiem, es sapratu, ka man gribas uzrakstīt kaut ko LNSO un tieši bērniem. Automātiski uzreiz prātā ienāca Žils Verns, jo, manuprāt, viņa grāmatas bērniem ir visspilgtākās, krāšņākās un fantāzijas bagātākās. Tad atnāca ideja par 80 dienām, kuras pārvērtās minūtēs, proti, viss sakārtojās pa plauktiņiem. Šobrīd, šķiet, pilnīgi nemanot ir pagājis gads un balets tūlīt būs gatavs. Sadarbībā ar LNSO - mazliet traka, bet ambicioza ideja tiks realizēta! Bet acīmredzot tāds cilvēks es esmu - neko vienkāršu neprotu izveidot. Iepriekš nebiju iedziļinājies, taču tāds žanrs, kā balets bērniem ir ļoti nepopulārs ne tikai pie mums, bet arī visā pasaulē. Jo piemēram, visiem zināmais Riekstkodis pamatā nav paredzēts bērniem, tas gluži vienkārši ir veiksmīgi pārveidots. Pasaulē ļoti maz komponistu savus baletus ir veltījuši tieši bērniem, tādēļ vēl jo lielāks gandarījums, ka mēs kopā ar LNSO šeit Latvijā varam izveidot vienu no retajiem baletiem, kas paredzēts un veidots tieši bērniem.”
Riharda Zaļupes sarakstītās mūzikas apjoms ir vizuāli redzams ļoti nopietnā nošu materiāla apjomā, taču, lai klausītāji dzirdētu un sajustu katru komponista uzrakstīto skaņu un emociju, ir nepieciešami mūziķi un šoreiz par izcilu skanējumu rūpēsies LNSO mūziķi. Valdes locekle Ilze Paidere Staķe pauda savu prieku par šo sadarbību:
“Es jau šobrīd jūtos ļoti gandarīta! Pirmkārt tādēļ, ka mums ir izdevība sadarboties ar mūsdienu komponistu, jo, pamatā orķestrus asociē ar akadēmisku un konservatīvu vidi. Pamatrepertuārā mums ir klasiskā mūzika un jāatzīst, ka lielākā daļa komponistu vairs nav sastopami mūsu vidū, tādēļ ir liels izaicinājums sadarboties ar dzīvu komponistu un vēl jo lielāks izaicinājums sadarboties ar Rihardu, kurš ir LNSO mūziķis. Rihards jau vairākkārt ir pierādījis, ka viņš raksta ļoti profesionāli, ļoti pārliecinoši un mūziķiem ir prieks izpildīt viņa mūziku. Es ticu, ka arī šoreiz viņš ir trāpījis desmitniekā. Otrkārt, man šķiet, ka ļoti spēcīgs pluss šim projektam ir mērķauditorija, proti, bērni. Jo uzskatu, ka pēdējo divu gadu laikā LNSO ir ļoti progresējis tieši ar bērnu koncertu repertuāru, par ko liecina izpārdotie koncerti un pozitīvās atsauksmes no klausītājiem un profesionāļiem. Augošā interese mums liek ar lielu atbildību veidot un attīstīt šos koncertus, kuri atklāj klasiskās mūzikas burvību mūsu mazajiem klausītājiem, kuri, cerams, izaugs par mūsu patstāvīgajiem klausītājiem. Un šobrīd man ir patiess prieks, ka esam uz pareizā ceļa un varam piedāvāt arvien kvalitatīvākus koncertus un piedalīties kopējā kultūras piedāvājumā ar savu pienesumu. Atgriežoties pie baleta uzveduma, man ir sajūta, ka šis projekts ir nodots pareizajās rokās un tiek veidots ar pareizo vērienu un pareizajiem mērķiem. Esmu gandarīta par radošās komandas darbu un tvērienu. “
Mūzika bez dejotājiem ir tikai puse no baleta, tādēļ projekta horeogrāfs Agris Daņiļevičs dalījās ar savu pieredzi:
“Man ir prieks, ka esam izlauzušies no sava standarta muzikālajā ziņā un esam spējuši pielāgoties šai mūzikai, kas nepavisam nav vienkārša. Dejotājiem ir jātver mūzika, akcenti un signāli. Atklāšu, ka sākumā nav tā, ka mūzika uzreiz “paņem”, taču es redzu, ka šobrīd bērni ir azartā un viņiem ļoti patīk. Daži no bērniem iespējams orķestri redzēs un dzirdēs pirmo reizi, tādēļ man šķiet, ka tas, ko mēs darām ir ļoti svētīgi. Mēs izraujam viņus no šiem četru ceturtdaļu ritmiem, kuri skan visās radio stacijās un atklājam, ka var dejot arī pie šādas mūzikas, gūstot prieku un gandarījumu. Uz skatuves redzēsim visdažādākā vecuma dejotājus – sākot no 5 gadiem un beidzot ar mani pašu. Šī būs pirmā reize, kad mūsu dejotājas būs redzamas uz puantēm. Mācīšanās process ir ļoti sāpīgs, bet skolotāja Svetlana ļoti godprātīgi strādā ar meitenēm un mums nevienu brīdi nebūs par to jākaunas. Jāatzīst, ka mums iet grūti - visus brīvos laikus un brīvdienas izmantojam mēģinājumiem. Strādājot pie šī projekta esmu pats sev atklājis ļoti labus horeogrāfus, Dzirnu skolotājus, tādēļ es gribētu teikt, ka šī nebūs Agra Daņiļeviča horeogrāfija, bet gan Dzirnu horeogrāfija. Un es savu skolotāju priekšā noņemu cepuri, jo viņi ir ieguldījuši fantastisku darbu. Rezultāts būs labs, neskatoties uz to, ka šis ir lielākais izaicinājums, kāds mums līdz šim ir bijis. Prieks sadarboties ar LNSO un ceru, ka šī nebūs pēdējā reize.”
Turpnot izzināt, kāds būs 80 minūšu ceļojums apkārt zemeslodei, projekta scenogrāfe Agnese Melbārde stāstīja par Lielās ģildes transformācijām un scenogrāfiju kopumā:
“Man vislielākais izaicinājums bija Lielās ģildes skatuve, kura ir jāpārveido tā, lai vieta pietiktu ne tikai orķestrim, bet arī dejotājiem un tie ir aptuveni 70 dejotāji, kuriem ir nepieciešama vieta. Ideja radās no tā, ka viss ir paredzēts bērniem un tā ir spēle 80 minūšu garumā, līdz ar to ir nepieciešams spēļu laukums – šoreiz tika izvēlēta skola. Un bērni šo 80 minūšu laikā spēlēsies – indiāņos, mūmijās, vilcienos utt.”
Projekta radošajā komandā vēl darbojas režisors Uģis Brikmanis, kurš nepiedalījās šajā tikšanās reizē, taču šobrīd ļoti aktīvi piedalās visos radošajos procesos. Un par tērpiem rūpējas kostīmu mākslinieces Gerda Zandersone un Linda Dulmane.
Neaizmirstams piedzīvojums gan lieliem, gan maziem – aristokrātiskā Londona, krāšņā Vidusjūra, mistiskās Ēģiptes piramīdas, draudīgie Indijas džungļi un daudz citu krāšņu vietu un piedzīvojumu!
Biļetes pieejamas Lielās Ģildes un Biļešu Paradīzes kasēs, kā arī Biļešu Paradīze