7 taku skriešanas likumi
Pieredzējis taku skrējējs Vilmārs Zeme skriešanas cienītājiem iesaka atcerēties šādus septiņus taku skriešanas likumus:
1. Jābūt pārliecībai, ka esat uz starta līnijas izgājuši veseli - nekas nesāp un nekur nedur. Liekas kaites būs papildus grūtības jau tā priekš organisma lielās slodzes skrējiena laikā. Pārbaudieties pie ārsta, vai esiet gatavs skrējiena slodzei – ja ne, atpūtieties un gatavojieties nākamajam skrējienam!
2. Aptuveni 1.5 – 2 stundas pirms starta neēdiet. Ja starts ir rīta pusē, ēdiet tikai vieglas brokastis.
3. Iesildieties! Saka jau, ka, jo garāka distance, jo mazāk jāiesildās. Bet, tomēr jāiesildās un jāizstaipās, lai negūtu traumas. Būs arī daudz vieglāk uzsākt skrējienu.
4."Nepārķert startu!" Tas nozīmē, neuzsākt skrējienu pārāk ātri. Var pietrūkt enerģijas skrējiena pabeigšanai un būs grūti atrast savu skrējiena ritmu, kas būs it sevišķi svarīgi mainīga reljefa un garas distances trasē.
5.Trasē skrējiena laikā ir nepieciešams nodrošināties ar šķidrumu dzeršanai. Dzeramais nedrīkst pietrūkt! Arī tad, ja laiks nav karsts. Atcerieties – jādzer pirms gribas dzert un jāēd pirms gribas ēst! Tas it sevišķi attiecas uz Coca-Cola 80 km distanci, kuras laikā var labi noderēt gan banāns, gan enerģijas batoniņš vai kādā brīdī arī pati kola – kas nu kuram palīdz!
6. Noteikti kājās jābūt ērtiem apaviem. Ne uzreiz kā no veikala plaukta, bet jau ienēsātiem, ar vismaz 100 km "praksi”.
7. Nenokārt galvu trasē, kad ir grūti. Atceries - Tev līdzās skrejošiem ir tāpat. Tikai pašam jāizvēlas par to priecāties vai nē!
Ieskaties! Tas var noderēt!
Neatkarīgi no tā, vai tikai sākat skriet vai esat rūdīts skrējējs, šī Apgādā Zvaigzne ABC grāmata jums palīdzēs kļūt par prasmīgāku un zinošāku skrējēju, tā gūstot lielāku gandarījumu no šī sporta veida.
Grāmatā iekļautas ekspertu izveidotas spēka un kustību treniņu programmas, kuras uzlabos arī vispārējo izturību un kustīgumu ikdienā. Tajā iztirzāts viss – no tipiskām traumām skrienot un veidiem, kā no tām izvairīties, līdz ģērbšanās ieteikumiem un padomiem par uzturvielām un ūdens lietošanu treniņu laikā un par to, kā pēc skriešanas atjaunot spēkus. Lai kāds būtu mērķis – pirmo reizi noskriet 5 km vai veikt kārtējo maratonu – izvēlieties savai sagatavotībai atbilstošu treniņa programmu, izprotiet skriešanas biomehāniku un uzlabojiet skriešanas tehniku, veiciet vingrojumus, kas palīdzēs attīstīt spēku un ātrumu, ņemiet vērā padomus par aprīkojumu, uzturu un skriešanas taktiku. Vēlam veiksmi!