Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:121, Did:0, useCase: 3


Karate pirmssākumi Latvijā

Redakcija
Redakcija

"Tradicionālajā karate uzvara nav vispārākais mērķis, tā ir pašaizsardzības māksla, kurā tiek izmantots tikai un vienīgi cilvēka ķermenis visefektīvākajā veidā. Tajā, galvenokārt, izmantoti bloki, sitieni, triecieni un spērienu tehniskie paņēmieni." Tradicionālajā karate indivīds gūst līdzekļus, lai izkoptu savas garīgās un fiziskās spējas. Tradicionālajā karate nav atrodamas jau kādas nospraustas robežas, savukārt, tiecoties pēc arvien augstākiem sasniegumiem sporta hierarhijā, tiek uzlabots vienīgi tehniskais izpildījums. Vienīgās pastāvošās robežas ir indivīda paša centieni uzlabot savas spējas un savu potenciālu, tiecoties pēc jauniem sasniegumiem, bet šīs robežas ir jātiecas pārkāpt.

Karate vēsture Latvijā

Karate sākums Latvijā dažādu iemeslu dēļ nav dokumentēts, bet ir zināms, ka PSRS pastāvēšanas laikā darbojās daudzi dažādi “pulciņi” un grupas, kurās entuziasti nodarbojās ar austrumu cīņu mākslu apguvi, bet šī darbība vairumā gadījumu bija nelegāla (izņēmums bija militārās un valsts drošības organizācijas). Šīs grupas apguva karatē stilus un virzienus, kas nebija piesaistīti kādai konkrētai, pasaulē atzītai un pazīstamai cīņas mākslas skolai vai starptautiskai organizācijai. Tajā laikā Latvijā piekoptie stili nebija “tīri”, bieži vien tas bija dažādu cīņas veidu apvienojums un sajaukums. Informācija un tehnikas apraksti tika pārrakstīti ar roku, un izplatījās šādā veidā.

Vēlākā laika posmā, parādījās iespējas apmeklēt citas valstis, uz Latviju brauca cilvēki no citām zemēm. Kļuva iespējams veidot kontaktus ar starptautiskām cīņas mākslu organizācijām, un uz Latviju sāka braukt arī noteiktu skolu un klubu pārstāvji. Līdz ar Latvijas neatkarības atgūšanu, kad šādi kontakti vairs netika ierobežoti, Latvijā esošās grupas sāka aktīvi meklēt sev radniecīgus klubus citās zemēs, un centās panākt savu atzīšanu un uzņemšanu starptautiskās organizācijās. Tā rezultātā, kļuva skaidrāka katras grupas piederība kādam noteiktam virzienam, veidojās atbilstošas sporta federācijas, kas apvienoja vienādu un līdzīgu virzienu klubus. Nostiprinājās sadarbība ar starptautiskām organizācijām, un seminārus – eksāmenus regulāri vadīja skolotāji no atbilstošā virziena starptautiskas organizācijas ar atbilstošām eksāmenu prasībām un gradāciju, tika pārņemta mācību metodika un klubos sāka ievērot atbilstošas uzvedības normas un etiķeti. Latvijas pārstāvji sāka piedalīties starptautiskās sacensībās.

Kihon - tehnika

“Nevar piekrist tendencei jau agri pievērsties brīvai karate cīņai. Rezultātā neredzam karate, bet prastu un nekontrolētu ielu cīņu, jo tai pietrūkst kustību tehnikas un katu izpildes sagatavotības.”

“Kata ir formāls cīņas vingrinājumu komplekss, un tai ir izšķiroša nozīme karate cīņas apgūšanā. Kata ir pārvaldīta tad, ja tā plūst harmoniski un iespaidīgi. Tā nav tikai labi pārvaldītu paņēmienu kopums – tas ir pārdzīvojums, kurā katra kustība atbilst cīņas epizodei un pat nezinātājs izpildījumā redz cīņu.”

“Lai karate cīņa atbilstu savam nosaukumam, partneriem jābūt pietiekami sagatavotiem kā fiziski, tā garīgi. Cīņā nepieciešams saglabāt garīgo līdzsvaru. Aplūkosim līdzību ar mierīgu ūdeni, kas tieši un bez izkropļojumiem atspoguļo apkārtējos priekšmetus. Tāpat arī mūsu apziņa, atrodoties garīga līdzsvara stāvoklī, nekļūdīgi sapratīs pretinieka darbību. No otras puses, ja ūdens virsma nebūs mierīga, tad atspulgs tajā būs neskaidrs, tas ir, jūs nesapratīsiet pretinieka nodomus un nespēsiet savlaicīgi reaģēt uz pretinieka aktivitāti.”

Pareizi izpildot karate cīņas elementus, kustībā jāiesaista viss ķermenis. Tikai tad sitienā pretinieks saņems vislielāko trieciena enerģiju, un, ja šī iedarbība notiks nelielā saskares laukumā, tad rezultāts būs ievērības cienīgs. Lai to panāktu, karate nodarbībām jāvelta gadi rūpīga darba. Slavenāko karate pārstāvju sitieni ir tik iespaidīgi, ka tos apbrīno mūsdienu zinātne. Tas tikai liecina par mūsu iespējām, kuras bieži vien pat neapzināmies.”

Reimondova Tradicionālā Karate Klubs "RTKK"

Tārunis: 26807898

     [+] [-]

, 2011-05-11 16:30, pirms 14 gadiem
Domāju, ka man gadi neļauj sākt nodarboties ar šādu sporta veidu. Vēsture interesanta.

     [+] [-]

, 2011-05-12 16:45, pirms 14 gadiem
UNA, vecumam nav nozīmēs, jo mēs mācamies sevi pilnveidot!
Mērķis ir sevi izkustināt lai mums nesāp mugura un kakls, kas nu kuram vel mēdz sāpēt!

     [+] [-]

, 2011-05-12 19:40, pirms 14 gadiem
Piekrītu Renāram, izkustināt un nostiprināt muskuļus var jebkurā vecumā. Es arī esmu uzsākusi savas karatē gaitas. Jūtos ļoti labi.

     [+] [-]

, 2011-05-12 20:36, pirms 14 gadiem
Paldies! Apraksts ļoti labs un izsmeļošs. Lai veicas!!!

     [+] [-]

, 2011-05-14 16:49, pirms 14 gadiem
Una rakstīja: Domāju, ka man gadi neļauj sākt nodarboties ar šādu sporta veidu. Vēsture interesanta.
un vēl kā ļauj, nevajag tikai pārforsēt, tas process ir jābauda

     [+] [-]

, 2011-05-17 14:06, pirms 14 gadiem
Esmu jau sākusi apmeklēt pirmās nodarbības un esmu apmierināta. Nav nekādu triecienu, kas uzliek papildus slodzi mugurai, bet izkustas visas locītavas. man patīk Dažreiz tikai diena liekas par īsu.

     [+] [-]

, 2011-07-03 11:14, pirms 13 gadiem
Es gribu pieteikties Karete Puņas Talsu.nov valdgales pagasts.maja5-13