Kādos gadījumos veselības aprūpe izmaksās lētāk?
Atvieglojumi un to piešķiršanas kārtība veselības aprūpes saņemšanai ar 100% vai 50% atlaidi, ja ienākumi mēnesī ir mazāki par 120 vai 150 latiem.
Ar 30. janvāri spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas noteikumos, kas paredz paplašināt iedzīvotāju loku, kas ir atbrīvoti no pacientu iemaksām un citiem līdzmaksājumiem, saņemot ārstēšanu.
No pacientu iemaksām pilnā apmērā ir atbrīvoti iedzīvotāji un viņu ģimenes locekļi, kuru ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo 3 mēnešu laikā nepārsniedz 120 latus mēnesī.
Iedzīvotājiem, kuru ienākumi ir līdz 150 latiem mēnesī, sedz pacienta 50% iemaksas un līdzmaksājumu par vienā stacionēšanās reizē veiktu ķirurģisku operāciju, kas nepārsniedz 15 latus.
Iedzīvotāji, kuru ienākumu līmenis pēdējo 3 mēnešu laikā nepārsniedz 120 latus mēnesī, kā arī jau esošie trūcīgie pacienti no februāra var saņemt valsts apmaksātus kompensējamos medikamentus ar 100% atlaidi, vairs nekrājot čekus, lai sasniegtu 50 latu robežu par jau veiktajiem maksājumiem par zālēm, kā bija līdz šim.
Lai saņemtu valsts apmaksātu veselības aprūpi, iedzīvotājiem, dodoties pie ārsta vai ārstējoties slimnīcā, būs jāuzrāda pašvaldības, kuras teritorijā ģimene (persona) deklarējusi savu dzīvesvietu, Sociālā dienesta izsniegta izziņa, kas apliecina attiecīgo personu tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus vai kompensējamās zāles.
Pašvaldības Sociālais dienests izsniedz izziņu darbspējīgām personām uz 3 mēnešiem un darbnespējīgām personām - uz 6 mēnešiem.
Lēmumu par ģimenes (personas) ienākumu atbilstību noteiktajam ienākumu līmenim (120 lati vai 150 lati) atvieglojumu saņemšanai veselības aprūpē Sociālais dienests pieņem, ņemot vērā normatīvajos aktos jau noteikto kārtību par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu.
Egita Pole, Veselības ministrijas Komunikāciju nodaļas vadītāja