Padomi jumta logu izvēlei un ierīcībai
Pirms jumta logu izvēles ir vērts uzzināt dažus „knifus”, kas palīdzēs piemeklēt vislabāko variantu un pareizi izgaismot bēniņu telpu. Jumta logi nav ekstra, bet gan veids kā iepludināt telpā dienas gaismu un samazināt tēriņus par elektrību.
Pirms doties uz tuvāko tirdzniecības vietu un noskatīt kāroto jumta logu modeli, ieteicams noskaidrot dažas lietas:
1. Vai telpu iecerēts pilnībā izgaismot ar jumta logiem vai tikai daļēji - no tā ir atkarīgs logu izmērs, skaits un to izvietojums.
2. Vai telpā būs paaugstināts mitrums – no tā ir atkarīga profila izvēle.
3. Vai ir iecere logus vērt manuāli vai ar pulti – no tā ir atkarīgs, kur un kā montēt elektrības vadus?
4. Vai finanses ļauj izvēlēties kādu no sērijveida modeļiem vai ekskluzīvas klases logus – no tā ir atkarīgas pasūtījuma izpildes laiks. Ekskluzīvās klases jumta logi tiek izgatavoti uz pasūtījuma, tātad būs jāgaida aptuveni divas līdz četras nedēļas. Standarta klases jumta logi ir iegādājami uzreiz.
5. Pirms jumta logu iegādes jānoskaidro, vai noskatītais jumta loga modelis veras 30 vai 45 grādu leņķī un cik fiksācijas pozīcijas iespējamas.
6. Vislabāk jumta logu modeli izvēlēties kopā ar sertificētu meistaru, kas izpēta iebūves vietu un izskaidro, vai ieceres ir tehniski realizējamas.
Vienkāršs telpas izgaismojuma aprēķins
Telpa būs pietiekami izgaismota saskaņā ar vienkāršu aprēķinu: jumta logiem jāaizņem 20 procenti no grīdai atvēlētās platības, tātad ja grīdas platība telpā ir 20 kvadrātmetri, jumta logu kopējai platībai jābūt aptuveni 4 kvadrātmetri.
Iebūves tehniskie nosacījumi
1. Loga apakšējās malas augstumam attiecībā pret grīdas līmeni jābūt aptuveni 90 – 100 centimetri. Tas ir augstums, kas ļauj cilvēkam sēžot krēslā ērti vērot ainavu pa logu.
2. Ja nav paredzēts caur logu skatīties ārā, jumta logu kā gaismas avotu var izvietot jebkurā augstumā.
3. Jumta logus var iebūvēt jumtos ar slīpumu, sākot no 15 līdz 75 grādiem. Taču, jo lēzenāks jumts, jo garākam jābūt logam, lai veidotu pietiekami platu gaismas ceļu. Ja nelielā slīpumā ievieto īsu logu, dienasgaisma telpā gandrīz neieplūst.
4. Jumta logus var iebūvēt jebkurā pieejamā jumta segumā – pat niedru jumtā.
5. Iebūves zemūdens akmeņi ir siltinājuma un hidroizolācijas pareiza izveide apkārt jumta logam. Celtnieki, īpaši nesertificēti meistari, bieži nohalturē. Neprofesionālim iebūves procesā ir grūti kontrolēt, vai siltinājums un hidroizolācija izveidota pareizi, tāpēc labāk uzticēties meistariem, ko iesaka jumta logu tirgotāji. Ja siltinājums nav izveidots pareizi, telpā ir lielāki siltuma zudumi. Trūkumi hidroizolācijas izveidē pieļauj mitruma iekļūšanu zem jumta seguma – ar laiku var sapelēt jumta siltinājuma slānis. Vienīgais šo problēmu risinājums ir jumta logu iebūvēt par jaunu.
6. Jumta logus var izvēlēties ar iebūves komplektu vai bez. Iebūves komplektiem siltinājuma slānis jau iestrādāts rūpnieciski. Lai gan iebūves komplekts atvieglo darbu meistariem, cenu par iebūvēšanu tas nesamazina, toties oficiālais garantijas laiks šiem logiem ir lielāks. Piemēram, bez iebūves komplekta garantijas periods ir 5 gadi, ar – 10 gadi. Garantiju laika posms ir katram tirgotājam atšķirīgs.
7. Logu aizsvīšana ir rādītājs tam, ka telpā ir slikta gaisa apmaiņa, nav ierīkota ventilācijas sistēma. Kārtīga un bieža vēdināšana, logu pilnībā atverot, vai arī ilgstoša loga fiksācija vēdināšanas režīmā arī var novērts mitruma uzkrāšanos uz stiklotās daļas un piepildīt telpu ar svaigu gaisu.
Kopšana ekspluatācijas laikā
1. Reizi gadā vajadzētu ieeļļot jumta loga kustīgās metāla detaļas – eņģes, atslēgu. Eļļot var ar jebkuru eļļu uz solidola bāzes, tās ir pieejamas pie jumtu logu tirgotājiem un arī būvniecības veikalos. Ja neeļļo, ar laiku logu ir grūtāk atvērt un aizvērt.
2. Loga stikla mazgāšanas biežums ir īpašnieku ziņā.
3. Noteikti pāris reižu gadā jāiztīra rene ap jumta logu ārpusē, kas paredzēta ūdens aizvadīšanai. Ja ēka atrodas zem kokiem, tas jādara biežāk.
Zināmākie jumta logu zīmoli Latvijā ir VELUX, Roto, Fakro. Standarta modeļi iegādājami būvniecības veikalos, nestandarta modeļi iegādājami pie ražotāju pārstāvjiem. Ražotāju pārstāvju kontakttālruņi atrodami jebkurā uzziņu krājumā, uzziņu dienestā vai internetā.