Kas darāms dārzā novembrī
Laiks līdz Ziemassvētkiem ļauj dārza saimniekiem nedaudz atvilkt elpu. Ja viss laikus izdarīts – dārzs sakopts, augi ieziemoti, atliek vienīgi lēnām gatavoties svētkiem.
Košumdārzā.
- Gatavosim vai iegādāsimies putnu būrīšus.
Vairākās dārza vietās var izvietot putnu barotavas, lai tās nebūtu pieejamas kaķiem.
- Sargāsim augus no lieka mitruma dārza zemākajās vietās.
- Segsim rozes, vīnogulājus, lavandas, rozmarīnu, salviju un citus jutīgus dārza augus, lai aizsargātu tos no kailsala. Svešzemju kokaugu jaunajiem stādiem viens no labākajiem ieziemošanas materiāliem ir niedres – tās apliek augam apkārt kā kūlīti un sasien. Niedres ir pietiekami garas, lai ar tām nosegtu liela auguma stādus.
Salīdzinot ar mākslīgajiem materiāliem, tās labi iederas dārza ainavā, turklāt tās var izmantot arī nākamajās ziemās.
- Ja vēlu iestādītas zemenes, narcises, hiacintes un lilijas, arī tām nepieciešams kūdras vai lapu segums. Tas jāuzliek pēc augsnes virskārtas sasilšanas. Tirdzniecības centros var iegādāties īpašu kūdru ieziemošanai, kas nesamirkst. Šādai kūdrai nav nepieciešams pāri klāt skujas vai plēvi – kūdrai pievienotās sastāvdaļas novada mitrumu. Kūdra uzberama10 – 15 cm biezā kārtā.
- Ja dārzā ir dīķis un iestājies sals, tajā jāizcērt āliņģis. No seklajām ūdenstilpnēm drošāk ir izlaist ūdeni un grozus ar ūdensaugiem novietot vēsā telpā.
Augļu dārzā.
- Joprojām turpinām ieziemot augļu kokus, lai pasargātu tos no sala un grauzējiem. Apsiesim jaunās ābelītes ar egļu zariem, biezu papīru vai dārza sietu. Varam izmantot arī dārzu centros nopērkamus mūsdienīgus materiālus, piemēram, īpašas caurules, kas paredzētas jauno kociņu un krūmu aizsardzībai no sala, grauzējiem un herbicīdiem. Cauruļu materiāls ir videi draudzīgs – tas sadalās četru gadu laikā. Pieejams dažādos materiālos, augļu kokus var arī kaļķot.
- Notīrīsim veco ābeļu stumbrus, nokasīsim ķērpjus, sūnas un atlupušos mizas gabalus.
- Pirms lielāka sala var sagatavot kokveida spraudeņus un potzarus no to šķirņu augļu kokiem un ogulājiem, kurus nākamajā pavasarī gribam pavairot.
Sakņu dārzā.
- Plānosim sakņu dārzu nākamajam gadam, krājot informāciju gan no interneta resursiem, gan žurnāliem, gan grāmatām un preses. Padomāsim par augsnes uzlabošanas veidiem un zaļmēslojumu.
- Arī modernā dārzā varam ieplānot sakņu dārzu vai vismaz atsevišķus sakņaugus, jo pašu dārzā izaudzētais ir visvērtīgākais, bez tam milzu atspaids esošajā ekonomiskajā situācijā. Burkāni vērtīgās uzturvielas saglabā līdz jaunajam gadam, bet kāposti, selerijas un bietes vēl ilgāk.
Istabā.
- Rūpēsimies par istabas puķēm. Gaismas prasīgajiem augiem, tādiem kā alvejas, krasulas, Ziemassvētku kaktusi, sagādāsim papildu mākslīgo apgaismojumu.
- Uz palodzes visu rudeni un ziemu audzēsim maurlokus, pētersīļus, selerijas, rozmarīnu un citus garšaugus.
- Diedzēsim sēklas. Varam izmantot kressalātu, redīsu, kāpostu, kviešu, sojas pupiņu un citas sēklas. Jāatceras tikai, ka nedrīkst izmantot kodinātas sēklas.