Remonts. Koka krēsla atjaunošana
Agrāk meistariem rokas auga no pareizām vietām, tāpēc nevajag steigties ar atbrīvošanos no veca, it kā izļurkāta krēsla. Iespējams, izjaucot, atjaunojot traumēto virsmu un saskrūvējot rūpīgi no jauna detaļas, jūs savā īpašumā iegūstat izcilu interjera priekšmetu.
Izpēte
Vispirms noskaidrojiet būtiskākos defektus. Tie var būt:
- trūkstošas detaļas,
- bojāta detaļu virsmas apdare,
- nolūzušas vai pazudušas skrūves,
- nereti krēsls pārklāts ar vairākām eļļas krāsas kārtām, ar ko mēģināts ik pa laikam krēslu it kā atjaunot,
- izlauztas sēžamdaļas,
Krēsla leģenda
Paralēli defektu konstatācijai, vēlams no radiniekiem, vecākiem, vecvecākiem ievākt visas iespējamās ziņas par krēsla vēsturi. Nereti, taujājot, atklājas interesanti fakti par krēsla iegādi, piederību dažādām personām, ar krēslu saistītiem notikumiem. Faktus vērts dokumentēt, izveidojot privāto krēsla „pasīti”.
Nofotografējiet defektus
Nofotografējot krēslu dažādos rakursos tuvplānā:
- Marķējumu, kas var būt gan uz krēsla atzveltnes, gan otrā pusē sēdekļa daļai.
- Defektus.
- Savienojumu vietas.
Fotofiksācija ir noderīgs materiāls, kas palīdz izdomāt veicamo atjaunošanas darbu kārtību. Turklāt pēc krēsla atjaunošanas var rādīt radiem un draugiem salīdzinošās fotofgrāfijas – krēsls pirms un pēc atjaunošanas, tā uzskatāmi demonstrējot savas amata prasmes.
Vienkārša atjaunošana
Ja krēslam visas detaļas ir labi saglabājušās, ir tikai nelieli virsmas defekti, kas piešķir senlaicīgu šarmu, saglabājies oriģinālais pārklājums un krēsls pilda savu funkciju, varbūt bojātas un nederīgas lietas ilūziju rada tikai daudzu gadu gaitā vairākos slāņos sakrājušies netīrumi?
No netīrumiem var atbrīvoties ar vāju mazgāšanas līdzekļa šķīdumu (izvēloties pēc iespējas neitrālāku) un mīkstu sūkli. Nevajadzētu koka detaļas kārtīgi slapināt, labāk izmantot viegli mitru sūkli, ar kuru, nepielietojot spēku, berzē netīrās vietas. Krēsla kārtīga un rūpīga nomazgāšana, lai nebojātu oriģinālo pārklājumu, var aizņemt vairākas stundas. Pēc nomazgāšanas krēsla detaļas jānoslauka ar mitrumu uzsūcošu drāniņu vairākas reizes. Kad krēsls nomazgāts, to atstāj kādu laiku žūt ne pārāk karstā, ne pārāk sausā telpā.
Pēc 24 stundām krēsls atkal ar kritisku aci jānovērtē, varbūt vēl jāpamazgā kāda vieta, kur netīrumi vairāk ieēdušies.
Pārbaudām krēsla stabilitāti
Stabilitāti pārbauda, krēslu viegli aiz atzveltnes ļodzot uz visām pusēm. Tā var noteikt, kuru skrūves vajadzētu pievilkt stingrāk. Skrūvju pievilkšana jāveic ar izjūtu, nevis spēku, lai nerastos plaisas koka detaļās.
Kā atjaunot koka krēslu, ja padomju laika modes ietekmē tas krāsots ar eļļas krāsām
Ja krēsls pārklāts ar eļļas krāsas kārtām, jāveic zondāža - ar asu nazi uzmanīgi izkasa četrkantīgu laukumiņu, lai saprastu, cik krāsu kārtas uzklātas Labi, ja eļļas krāsas slāņi nav saistījušies ar vēsturisko virsmas pārklājumu un pildījušas konservanta lomu, ļaujot ilgā laika posmā saglabāties oriģinālajai virsmas apdarei labā stāvoklī.
Pirms eļļas krāsas noņemšanas jāizlemj, kā ir ērtāk strādāt – ar izjauktu vai neizjauktu krēslu konstrukciju.
Abām metodēm ir trūkumi:
1.Ja krēsla konstrukciju pilnībā izjauc, saliekot to atpakaļ, krēsls varētu zaudēt sākotnējo stabilitāti, it īpaši ja darbus veic nespeciālists. Toties, konstrukciju izjaucot, krēsla detaļas ir pilnībā atbrīvojamas no eļļas krāsas.
2.Ja krēslu neizjauc, ne visur ir iespējams ērti piekļūt un atbrīvot virsmu no eļļas krāsas, toties nemazinās krēsla konstrukcijas stabilitāte.
Eļļas krāsas noņemšanai izmanto speciālu krāsu noņēmēju no koka virsmām, kas iegādājams būvmateriālu veikalos. Līdzekli ar otiņu uzklāj uz virsmas, pēc tam ar cikliņu skrāpē nost eļļas krāsas slāni vai slāņus. Procedūru atkārto tik ilgi, līdz eļļas krāsa pilnībā noņemta.
Pēc tam ar krāsas šķīdinātājā samitrinātu (bet ne slapju) lupatiņu notīra visas krēsla detaļas. Ja atklājušies bojājumi, tos var piešpaktelēt, izmantojot speciālo kokam paredzēto gatavo špakteles maisījumu. Gatavie tonētie maisījumi pieejami plašā toņu gammā. Špaktelētās vietas vispirms slīpē ar smilšpapīru ne rupjāku par 180 numuru, pēc tam visas krēsla detaļas rūpīgi noslīpē ar 300 vai 400 numura smilšpapīru.
Pēc slīpēšanas krēsla detaļas apstrādā ar beici, kuras vēlamajā tonī var pasūtīt krāsu un laku tirdzniecības vietās. Turpat iegādājams arī pēdējais komponents, ar kura palīdzību noslēdzama krēsla atjaunošana – šellaka. Šellaku tradicionāli klāj ar otiņu plānā kārtā, taču var izmēģināt arī šellakas pulēšanas metodi, kas virsmai piešķir dziļuma efektu. Pulēšanai izmanto šellakā samitrinātu vilnas sūkli, ar ko apļveida kustībām laku ieberzē virsmā. Pulēšana prasa zināmas iemaņas, tāpēc rēķinieties, ka varbūt netiekat pie iecerētā rezultāta. Ja vēlaties glanci, pulēšanas darbus ieteicams uzticēt profesionāļiem.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Mēbeļu restaurācija - Vai mēbeles var restaurēt...
[+] [-]
[+] [-]
Trešajam varbūt vispār laka nav jāņem nost.
mebelu-restauracija.lv