Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:246, Did:0, useCase: 3


Koku stādīšanas padomi

Redakcija
Redakcija

Koku stādīšanas padomi
Stādbedres caurmēram jābūt par 45-60 cm lielākam nekā tas ir sakņu kamolam.
Publicitātes foto

Lai pēc stādīšanas koks labi ieaugtos un arī iekļautos ainavā, liela nozīme ir stādmateriāla kvalitātei.

Stādmateriāla izvēli nosaka apstākļi apstādījumu ierīkošanas vietā, tiem piemērotākās koku sugas un stādmateriāla izmēri, kā arī šie pamatprincipi un agrotehniskās prasības, kuras jāievēro, stādot kokus.

Stādmateriālu veidu raksturojums:

kailsakņu stādi: parasti kailsakņu stādi ir tikai lapu kokiem, kuru caurmērs pie sakņu kakla ir mazāks par 12 cm. Stādot jānodrošina, lai stāda saknes nebūtu savijušās vai uzlocījušās;

stādi (dižstādi) ar iesaiņotu sakņu kamolu: dižstādus (lapu kokiem, kuru caurmērs pie sakņu kakla ir lielāks par 12 cm), kā arī tādu sugu kokus, kas pēc pārstādīšanas grūti ieaugas, tāpat visu mūzžaļo lapu un skuju koku stādus, izrok ar visu sakņu kamolu un iesaiņo jau kokaudzētavā.

ietvarstādi: stādi, kas audzēti konteineros. Lai izsargātos no sakņu savīšanās, stādi konteinerā turami ne ilgāk kā vienu veģetācijas sezonu.

Stādīšana

Stādbedres caurmēram jābūt par 45-60 cm lielākam nekā tas ir sakņu kamolam. Pēc stādīšanas sakņu kamola augšdaļai jāatrodas vienā līmenī ar augsnes virskārtu. Sakņu kakls var atrasties nedaudz augstāk, jo, augsnei sablīvējoties, arī tas būs vienā līmenī ar augsnes virskārtu.

Dižstādus, kuru caurmērs pie sakņu kakla ir lielāks par 12 cm, nostiprina ar 3-4 trosēm un atsaitē pie augsnē iestiprinātiem enkuriem. Sakņu kamola nostiprināšanai izmantojamas arī augsnē iestiprinātas regulējama nospriegojuma trose

Kokiem piemērotākais stādīšanas un pārstādīšanas laiks ir no oktobra līdz maijam.

Rīgas pilsētas būvvaldes Apstādījumu inspekcija pamatojoties uz Eiropas arboristu (koku kopēju) rokasgrāmatu „European tree Worker Handbook”, kas izveidota Eiropas Savienības Leonardo da Vinči programmas projekta „Koku kopēju apmācību un kvalifikācijas paaugstināšanas programma 1996.-1999.gadam” ietvaros, ir izveidojusi apkopojumu, kas ir kā palīgmateriāls visiem, kas plāno veikt apstādījumu kopšanas darbus.