Tautas skaitīšanas vēsture Latvijā
2011. gada tautas skaitīšana būs pirmā tautas skaitīšana pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) un darbaspēka brīvas kustības ES ierobežojumu atcelšanas. 2011. gada tautas skaitīšana Latvijā notiks no 2011. gada 1. marta līdz 31. maijam. Jau no 1. marta līdz 10.martam iedzīvotāji var paši piereģistrēties paši.
tautasskaitisana.lv . Informācijas tālrunis Tautas skaitīšanai 80000777
Iedzīvotāju aktivitāte ir liela, jo jau 1. martā sevi pieskaitījuši ir pāri 50 000 skaitīšanas dalībnieku.
Latvijā tautas skaitīšanām ir bagāta vēsture un lieliskas tradīcijas. Pirmā tautas skaitīšana tika veikta Kurzemē 1863. gadā, bet Vidzemes pilsētās - 1867. gadā. Vispilnīgākā tautas skaitīšana 19. gadsimtā tika veikta 1881. gadā. Tā aptvēra Kurzemi un Vidzemi. Pirmā tautas skaitīšana, kas aptvēra visu mūsu valsts teritoriju tās pašreizējās robežās, tika veikta 1897. gadā.
Kopš Latvijas Republikas proklamēšanas periodā starp Pirmo un Otro Pasaules karu valstī tika veiktas četras tautas skaitīšanas: 1920., 1925., 1930. un 1935. gadā. Tajā laikā liela uzmanība tika veltīta datu kvalitātei un precizitātei.
Pēc Otrā Pasaules kara, līdzīgi kā citās Baltijas valstīs, kas bija iekļautas PSRS sastāvā, tika veiktas četras tautas skaitīšanas - 1959., 1970., 1979. un 1989. gadā. Šo tautas skaitīšanu dati galvenokārt tika lietoti plānošanas mērķiem. Tie nebija pieejami iedzīvotājiem un vispārējās lietošanas publikācijās, it sevišķi tas attiecas uz 1979. gada tautas skaitīšanas datiem.
Padomju perioda tautas skaitīšanās tika iegūta informācija uz lielāko daļu jautājumu, ko rekomendēja Apvienoto Nāciju Organizācija un citas starptautiskās organizācijas. Šo tautas skaitīšanu dati bija ļoti svarīgi statistiķiem un zinātniekiem. Šie dati palīdzēja parādīt demogrāfisko un sociāli ekonomisko procesu dinamiku un bija ļoti noderīgi starptautiskiem salīdzinājumiem un publikācijām, lai gan tie nebija pilnībā salīdzināmi. Zinātniekiem sagādāja problēmas iedzīvotāju ekonomisko raksturojumu datu salīdzināšana sadalījumā pa galvenajiem iztikas līdzekļu avotiem, sociālajām grupām, ekonomiskās darbības veidu, nodarbošanos u.c.
Iepriekšējā tautas skaitīšana mūsu valstī veikta 2000. gadā, un šī tautas skaitīšana bija pirmā pēc Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas. Tautas skaitīšanas metodoloģiskie principi, programma un organizācija balstījās uz starptautiskajā praksē pārbaudītajām un atzītajām rekomendācijām. 2000.gada tautas skaitīšanas programmu akceptēja Eiropas Kopienu Statistikas birojs Eurostat. Pirmo reizi Latvijas tautas skaitīšanu praksē tika izmantota iespēja saņemt daļu no tautas skaitīšanas programmā ietvertās informācijas no valstī izveidotajiem reģistriem un informācijas sistēmām.
tautasskaitisana.lv