Ceļu satiksmes pārkāpumi, sodu veidi un soda punkti
Lai kā mēs censtos, tomēr gandrīz katrs savu reizi esam pārkāpuši ceļu satiksmes noteikumus. Kaut arī, lai iegūtu tiesības, esam gājuši autovadītāju kursos, tomēr bieži neatceramies par ko, kādus sodus un cik soda punktus varam saņemt par savu ceļu satiksmes pārkāpumu.
Soda punktu sistēma mūsu valstī tika ieviesta 2003. gadā, kad arī daudz stāstīja un rakstīja par to. Šobrīd daudzi par iegūtajiem soda punktiem atceras tikai tad, kad ir par vēlu.
Pārkāpumu uzskaites punkti no to piešķiršanas brīža ir spēkā divus gadus. Punkti, kas uzkrāti par braukšanu reibumā – piecus gadus.
Pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas mērķis ir disciplinēt autovadītājus, veicināt drošu transportlīdzekļu vadīšanu un nodalīt ļaunprātīgos, regulāros ceļu satiksmes pārkāpējus no tiem, kas brauc saskaņā ar satiksmes noteikumiem. Šādi pārkāpumu uzskaites punkti, ko ikdienā autovadītāji parasti sauc par soda punktiem, ir visās dalībvalstīs.
Pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas būtība ir, ka par dažāda rakstura un smaguma ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem papildus naudas sodam piešķir pārkāpuma uzskaites punktus no „0” – „8”. Ne visi pārkāpumi, par kuriem draud administratīvais sods, automātiski nozīmē arī soda punktu piešķiršanu. Vairāk nekā trešdaļa no visiem ceļu satiksmes pārkāpumiem, kas nerada reālus satiksmes negadījuma draudus, netiek vērtēti ar soda punktiem. Piemēram, par dokumentu aizmiršanu mājās vai tuvo gaismu neieslēgšanu diennakts gaišajā laikā pārkāpuma uzskaites punktus nepiešķir.
Savukārt par braukšanu alkohola reibumā piešķir maksimālo pārkāpuma uzskaites punktu skaitu – „8”. Par šo pārkāpumu ttiek piemērots arī bargs administratīvais sods- līdz 1000Ls un tiesību zaudēšana līdz pat četriem gadiem, kā arī administratīvais arests līdz piecpadsmit diennaktīm.
Sakrājot 4 pārkāpuma uzskaites punktus, vadītājam uz viņa deklarēto dzīvesvietas adresi tiek nosūtīts brīdinājums par iegūto punktu skaitu, aicinot turpmāk nepieļaut ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumus.
Sakrājot 8 pārkāpuma uzskaites punktus, vadītājs saņem rakstisku aicinājumu noteiktā termiņā apmeklēt apmācības kursus par ceļu satiksmes drošības jautājumiem un drošas transportlīdzekļu vadīšanas jautājumiem. Ja abi kursi netiek apmeklēti, vadītājs saņem papildus 2 punktus, savukārt, apmeklējot abus kursus, vadītājs mazina uzkrāto punktu skaitu par 2 punktiem.
Sakrājot 12 pārkāpumu uzskaites punktus, jākārto īpašs teorētiskais eksāmens par ceļu satiksmes drošības jautājumiem un jāveic transportlīdzekļu vadīšanas iemaņu pārbaude (eksāmens). Nokārtojot eksāmenus vadītājam ir iespēja mazināt uzkrāto punktu skaitu par 2 punktiem. Eksāmenus var kārtot vairākas reizes, bet nenokārtojot eksāmenus, vai arī tos nekārtojot, vadītājs saņem vēl papildus 2 punktus.
Sakrājot 16 punktus (vadītājiem, kuru stāžs mazāks par 2 gadiem – 10 punktus) vadītājam piemēro transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu uz vienu gadu. Pēc tā beigām, lai atjaunotu vadīšanas tiesības, CSDD sekmīgi jānokārto gan teorētiskais, gan vadīšanas eksāmens. Vadītājiem, kuru stāžs bijis mazāks par 2 gadiem vēl par gadu pagarina „jaunā vadītāja” statusu.
Viselementārākais veids, kā saglabāt autovadītāja apliecību, ir - nepārkāpt noteikumus. Bet, ja nu soda punkti uzkrājušies, tad neatliek nekas cits, kā pildīt likumā noteiktās prasības - apmeklēt kursus, nepieciešamības gadījumā kārtot eksāmenu un par to visu maksāt no savas kabatas.
Ja vēlies precīzi zināt savus pārkāpumus, nesamaksātās soda naudas apmērus un iekrāto soda punktu skaitu, tad CSDD piedāvā iespējas telefoniski iegūt informāciju no CSDD transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistra:
Nosaucot vadītāja personas kodu, var uzzināt vai konkrētai personai:
1) piezvanot pa maksas tālruni 90004099 (maksa ar PVN Ls 0,98 minūtē) tikai Latvijas telefonu operatoru abonentiem.
• ir pārkāpumu uzskaites punkti, precizēt cik to ir un par kādiem pārkāpumiem,
• ir neapmaksāts sods par Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu un neapmaksātā soda summu.
2) nosūtot īsziņu uz servisa kodu 29310105 LMT abonentiem vai uz servisa kodu 26000900 TELE2 abonentiem vai arī uz servisa kodu 25800852 TRIATEL abonentiem (atbildes informācijas maksa ar PVN Ls 0.61 par īsziņu) vai arī uz servisa kodu 29024800 BITE abonentiem.
Norādot īsziņas tekstā personas kodu, atstarpi un :
SP (Piemēram: 01016011111 SP), var uzzināt vai konkrētai personai:
• ir pārkāpumu uzskaites punkti, precizēt, cik un par kādiem pārkāpumiem
NS (Piemēram: 01016011111 NS),var uzzināt vai konkrētai personai:
• ir neapmaksāts sods par Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu un neapmaksātā soda summu
V - (Piemēram: 01016011111 V), lai saņemtu paskaidrojumus
Nosaucot transportlīdzekļa valsts reģistrācijas numuru, var uzzināt šādu informāciju par transportlīdzekli:
• reģistrētos aizliegumus
• neapmaksāto sodu par Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu un neapmaksātā soda summu.
2) nosūtot īsziņu uz servisa kodu 29310105 LMT abonentiem vai uz servisa kodu 26000900 TELE2 abonentiem, vai arī uz servisa kodu 25800852 TRIATEL abonentiem (atbildes informācijas maksa ar PVN Ls 0.61 par īsziņu) vai arī uz servisa kodu 29024800 BITE abonentiem. Norādot īsziņas tekstā valsts reģistrācijas numuru: (Piemēram, AA4545) var uzzināt šādu informāciju par transportlīdzekli:
• reģistrēto aizliegumu esamību vai neesamību
atstarpi un burtu S (Piemēram AA4545 S) var uzzināt šādu informāciju par transportlīdzekli:
• neapmaksāto sodu par Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu un neapmaksātā soda summu
Lai saņemtu paskaidrojumus, jānosūta burts H
Pakalpojumi pieejami 24 stundas diennaktī katru dienu.
[+] [-]